NCHSAA
#BetterTogetherSince1913

Pairings Set In NCHSAA Men’s Tennis Championships

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION

2013 MEN’S STATE CHAMPIONSHIP TENNIS PAIRINGS

MAY 10-11, 2013

CLASS 1-A—Cary Tennis Center

SINGLES—FIRST ROUND

Dylan Cuddington (Rosewood) vs. Mitch Kessler (Mount Airy)

John Latimer (Misenheimer Gray Stone Day) vs. Harrison Tucker (Franklin Academy)

Jacob Fuqua (Hendersonville) vs. Harrison Stone (Durham Voyager Academy)

Chase Conner (Riverside-Martin) vs. Blake Scherrman (Lake Norman Charter)

DOUBLES—FIRST ROUND

Jonathan Tseng-Neeraj Suresh (Raleigh Charter) vs. David Bullin-Chad Vestal (Elkin)

Kevin Weckworth-Sam McLaughry (Kernersville Bishop McGuinness) vs. Brett Ross-Anderson Caldwell (Riverside-Martin)

Tyler Macy-Ryan Schell (Elkin) vs. Josh Matias-Tyler Lane (Goldsboro)

Josh Mu-Abhay Qureshi (Durham North Carolina School of Science and Math) vs. Joel Morton-Bradley Batten (Albemarle)

CLASS 2-A—Cary Tennis Center

SINGLES—FIRST ROUND

Anthony Brennan (Swansboro) vs. Austin Barker (North Surry)

Grant Buckner (Burnsville Mountain Heritage) vs. Zac Marion (Hillsborough Cedar Ridge)

Garrett Lakey (Wilkes Central) vs. Robby Taylor (Greene Central)

Brian Freiburghouse (Carrboro) vs. Ryen Reid (Newton-Conover)

Max Fritsch (Carrboro) vs. Ben Keefer (Black Mountain Charles D. Owen)

Levi Bruff (Central Davidson) vs. Lane Long (Tarboro)

Marshall Parker (Shelby) vs. Blake Covington (Reidsville)

Eben Wells (Kill Devil Hills First Flight) vs. Brett Moore (West Davidson)

DOUBLES—FIRST ROUND

Parks Tompkins-Brady Trevisan (Hampstead Topsail) vs. Luke Haymore-Colby Chilton (Surry Central)

Ray Webb Parker-Will Lutz (Shelby) vs. Tanner Roach-Aaron Hiller (Carrboro)

Brock Overcash-Clint Comadoll (Salisbury) vs. Peter Alfano-Jackson Winchester (Newport Croatan)

Chase Pruitt-Hunter Dean (Trinity) vs. Bobby Decker-Eli Hile (Black Mountain Charles D. Owen)

Jake Zinn-Paul Flournoy (Carrboro) vs. A.J. Key-Yeng Yang (Maiden)

Robbie Whitlock-Shaun Howell (Cuthbertson) vs. Paul Nguyen-Robbie Collins (Tarboro)

John Tate-Tyler Barrymore (Newton-Conover) vs. Garrett Freese-Grant Poupard (Franklinton)

Foster Hawkins-Parker Luhring (Hampstead Topsail) vs. Hunter Mitchell-Victor Finlay (East Davidson)

CLASS 3-A—Burlington Tennis Center

SINGLES—FIRST ROUND

Jonathan O’Neal (Winterville South Central) vs. Avanish Madhavaram (Waxhaw Marvin Ridge)

Charlie Garnett (Hickory St. Stephens) vs. Austin Allen (Asheboro)

Riley Brosnan (Charlotte Catholic) vs. Mitchell Kaspar (Eastern Wayne)

John Dangerfield (Cameron Union Pines) vs. Johnathan Jenkins (North Gaston)

Robert Kelly (Raleigh Cardinal Gibbons) vs. Isaac Sluder (Waynesville Tuscola)

George Lovitt (Waxhaw Marvin Ridge) vs. Jackson Willis (Nash Central)

Paul Hogan (Hickory) vs. Drew Pittard (Western Alamance)

Chaz Fitzpatrick (Eastern Wayne) vs. Kyle Kennedy (Northwest Cabarrus)

DOUBLES—FIRST ROUND

Connor Wilkins-Luke Harris (Washington) vs. Nick Russo-Drew Connery (Charlotte Catholic)

Luke Kessel-Bailey Poston (Hickory) vs. Andrew Stephenson-Ben Lowe (Burlington Williams)

B.J. Beecher-Ryan Harvey (Concord) vs. Tremel Davis-Josiah Marshall (Northern Nash)

Bryan Zhang-Lucas Prata (Chapel Hill) vs. Dylan Goodman-Jack Wasserman (Shelby Crest)

Matt Galush-Noah Constantine (Raleigh Cardinal Gibbons) vs. Adam Greer-Landon Rimbault (West Henderson)

Patrick Menkhaus-William Clementi (Charlotte Catholic) vs. Thomas Smith-Drayton Williams (Wilson Fike)

Michael Mirkes-Brad Bowman (Hickory) vs. Greg Scurtu-Jim Mantyh (Raleigh Cardinal Gibbons)

Sheldon Roberts-Jacob Matthews (Winterville South Central) vs. Steven Denny-Sahil Vasa (Weddington)

CLASS 4-A—Millbrook Exchange Park, Raleigh

SINGLES—FIRST ROUND

Grey Hamilton (Southern Pines Pinecrest) vs. Naveed Foroudi (Greensboro Page)

Ryan Wydra (Cornelius W.A. Hough) vs. Kelly Patch (Morrisville Green Hope)

Warren Bryan (Greensboro Page) vs. A.J. Stilwell (Wilmington Laney)

Bo Boyden (Raleigh Wakefield) vs. Greg Dow (Lake Norman)

Nick Stachowiak (Apex Middle Creek) vs. Karthik Arunkumar (Charlotte Ardrey Kell)

Nick McDaniel (Winston-Salem R.J. Reynolds) vs. Jordan Frazier (Greenville Rose)

Josh Dutoit (Charlotte Ardrey Kell), bye

Klein Evans (Clayton) vs. Kyle Schlanger (Northwest Guilford)

DOUBLES—FIRST ROUND

Patrick Ryder-Reid Gilbert (Wilmington Laney) vs. Tony Oh-Mat Garner (Northwest Guilford)

Blake Givens-Tyler Givens (Matthews David Butler) vs. Jensen Martin-Andrew Belonga (Raleigh Wakefield)

Jack Riazzi-Paul Yamane (Winston-Salem R.J. Reynolds) vs. Chase Horton-Evan Linett (Wilmington Hoggard)

Logan Weber-Austin Cobb (Raleigh Millbrook) vs. Sean Gallagher-Ryan Farley (Lake Norman)

Chris Mahan-John Karlawish (Raleigh Millbrook) vs. Brian Perez-Christopher Dillon (Charlotte Myers Park)

Sam Utley-Carter Gay (High Point Central) vs. Kiran Patel-Hunter Bell (Fayetteville Terry Sanford)

Michael McGowan-Duy Huynh (Charlotte Providence) vs. Kyle Burns-Matt Hammond (Morrisville Green Hope)

Jack Sandlin-Marshall Waren (Wilmington New Hanover) vs. Matt Tutton-Tripp Smith (High Point Central)