2016 1A/2A Women's Golf Final Results Agate Version

2016 NCHSAA Women's 1A/2A State Championship
Final Results
Foxfire Resort - Grey Fox Course
October 24 & 25, 2016

TEAM COMPETITION

Place Competitor Score
1 West Davidson 256-260--516 (+84)
2 Franklin Academy 284-292--576 (+144)
3 Gray Stone Day 289-291--580 (+148)
4 Central Academy 301-289--590 (+158)
5 Currituck County 298-295--593 (+161)
T7 Stuart Cramer 302-303--605 (+173)
T7 Mount Airy 304-301--605 (+173)
6 Hendersonville 305-297--602 (+170)
9 East Wilkes 310-302--612 (+180)
10 NCSSM 302-319--621 (+189)
11 Franklin 335-334--669 (+237)
12 Avery County 346-338--684 (+252)
13 North Johnston 325-NS--WD

INDIVIDUAL COMPETITION

Place Competitor Score
1 Amy Wooten, Clinton 71-73--144  (Even)
2 Ellie Porman, Stuart Cramer 82-75--157  (+13)
3 Rachael Mast, West Davidson 76-82--158  (+14)
4 Mallory Fobes, Forbush 80-82--162  (+18)
5 Alyssa Cox, Mount Airy 83-80--163  (+19)
T6 Sarah Hardin, Ashe County 84-81--165  (+21)
T6 Emma Reid, Hendersonville 82-83--165  (+21)
8 Alexis Jarrell, Community School of Davidson 88-79--167  (+23)
T9 Olivia Sharpe, West Davidson 88-82--170  (+26)
T9 Cameron Wood, Parkwood 86-84--170  (+26)
T11 Ellie Martin, Murphy 91-82--173  (+29)
T11 Danielle Mirovich, Mount Pleasant 87-86--173  (+29)
13 Grace Jones, Hayesville 83-91--174  (+30)
14 Meghan McPeak, Carrboro 92-86--178  (+34)
T15 Mary Robinson, Thomas Jefferson 89-90--179  (+35)
T15 Kayla Yang, Maiden 93-86--179  (+35)
17 Ava Tharpe, East Wilkes 87-93--180  (+36)
18 Bailee Twiford, Currituck County 95-86--181  (+37)
T19 Angela Morando, Croatan 90-92--182  (+38)
T19 Brittney Tyndall, Currituck County 91-91--182  (+38)
21 McKenna Mitchell, Newton-Conover 90-93--183  (+39)
22 Sara Allen, Franklin Academy 89-95--184  (+40)
23 Erin Walsh, Franklin Academy 92-93--185  (+41)
T24 Evin Flinchum, NCSSM 92-95--187  (+43)
T24 Mackensie Vincent, River Mill Academy 97-90--187  (+43)
T26 Ragan Dalton, West Davidson 92-96--188  (+44)
T26 Claire Patrick, South Granville 98-90--188  (+44)
28 Isabella Dyson, Community School of Davidson 98-91--189  (+45)
T29 Lauren Denhard, Gray Stone Day 97-93--190  (+46)
T29 Megan Gioffre, Central Academy 98-92--190  (+46)
T31 Haley Hagwood, Mount Airy 101-91--192  (+48)
T31 Ellie Kidd, Surry Central 96-96--192  (+48)
33 Grasyn Waisner, Gray Stone Day 92-102--194  (+50)
34 Rachel Fenner, South Stokes 94-101--195  (+51)
T35 Sarah Godwin, Beddingfield 98-98--196  (+52)
T35 Annika Kuleba, Gray Stone Day 100-96--196  (+52)
T35 Hunter Tharpe, East Wilkes 105-91--196  (+52)
38 Meredith Barton, Brevard 94-104--198  (+54)
39 Kayli Tolleson, Central Academy 106-95--201  (+57)
40 Olivia Pepin, Central Academy 103-102--205  (+61)
T41 Mackenzie Herman, Franklin 100-106--206  (+62)
T41 Claudia Sisk, NCSSM 101-105--206  (+62)
43 Emma Bowers, Franklin Academy 103-104--207  (+63)
T44 Joslynn Killian, Lincolnton 111-97--208  (+64)
T44 Caitlyn Seastrunk, East Wake Academy 105-103--208  (+64)
T44 Anna Teer Barringer, Voyager Academy 109-99--208  (+64)
47 Haley Narron, North Johnston 105-105--210  (+66)
T48 Ali Embry-Knight, East Wake Academy 110-101--211  (+67)
T48 Alexa Reese, Highlands 101-110--211  (+67)
T48 Bethany Snodgrass, Central Academy 100-111--211  (+67)
T51 Marissa Bischoff, Hendersonville 108-104--212  (+68)
T51 Madison Bowman, East Surry 110-102--212  (+68)
53 Payton Newsome, Pine Lake Prep 108-105--213  (+69)
T54 Kristen Fox, East Davidson 106-108--214  (+70)
T54 Bridgette Smith, Avery County 112-102--214  (+70)
56 Casey Mitchell, Princeton 107-111--218  (+74)
57 Ashley Lowry, Highland Tech 112-108--220  (+76)
58 Olivia Keener, Franklin 112-109--221  (+77)
T59 Mekaylah Brookshire, Avery County 114-108--222  (+78)
T59 Taylor Longmire, Bunn 104-118--222  (+78)
61 Jessica Phillips, North Johnston 114-109--223  (+79)
T62 Jenna Hinson, Stuart Cramer 111-113--224  (+80)
T62 Emily McAbee, Stuart Cramer 109-115--224  (+80)
T64 Savannah Atkins, Surry Central 110-115--225  (+81)
T64 Jenna Burns, Hendersonville 115-110--225  (+81)
66 Sara Vaught, Falls Lake Academy 118-108--226  (+82)
67 Dahee Jung, NCSSM 109-119--228  (+84)
68 Sarah Conley, Currituck County 112-118--230  (+86)
69 Grace Tobias, Carrboro 119-114--233  (+89)
70 Kayla Wiles, East Wilkes 118-118--236  (+92)
71 Hailey Sheppard, North Stokes 115-124--239  (+95)
72 Alex Torres, Franklin 123-119--242  (+98)
73 Ellie Chung, East Burke 121-122--243  (+99)
T74 Abbi Colclough, South Granville 129-119--248  (+104)
T74 Addison Rudicile, Avery County 120-128--248  (+104)
76 Bailey Flippin, Mount Airy 120-130--250  (+106)
T77 Caroline Baker, North Johnston 106-NS--NS  (NS)
T77 Kayla Forest, Pine Lake Prep 104-WD--WD  (WD)