NCHSAA
#BetterTogetherSince1913

NCHSAA Basketball Regional Scoreboard and Schedule

 

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION 2015 REGIONAL BASKETBALL TOURNAMENT

(seed listed)

Eastern Regionals-Men

Class 3A- at Crown Coliseum

Thursday, March 5, 4 p.m.:  1 Fayetteville Terry Sanford 73, 4 Eastern Alamance 52

Thursday, March 5, 5:30 p.m.: 6 Wilson Hunt 59,  7 Havelock 53

Saturday, March 7, noon: championship at Crown Coliseum–1 Fayetteville Terry Sanford 65, 6 Wilson Hunt 52

 

Class 4A- at Crown Coliseum

Thursday, March 5, 7 p.m.:  1 Garner 75, 4 Winterville South Central 64

Thursday, March 5, 8:30 p.m.: 2 Raleigh Millbrook 104, 3 Fayetteville Seventy-First 79

Saturday, March 7, 2 p.m.: championship at Crown Coliseum-1 Garner 84, 2 Raleigh Millbrook 81

 

Class 1A- at Crown Arena

Friday, March 6, 4 p.m.:  14 Pinetown Northside 66, 2 Durham Voyager Academy 62 (OT) 

Friday, March 6, 5:30 p.m.: 1 East Carteret 78, 4 Weldon 62

Saturday, March 7, 4 p.m.: championship at Crown Arena–1 East Carteret 75, 14 Pinetown Northside 60

 

Class 2A- at Crown Arena

Friday, March 6, 7 p.m.: 5 Fairmont 88, 1 Jacksonville Northside 87 (OT) 

Friday, March 6, 8:30 p.m.: 3 Kinston 58, 2 Farmville Central 54 

Saturday, March 7, 6 p.m.: championship at Crown Arena–3 Kinston 86, 5 Fairmont 59

 

Eastern Regionals-Women

Class 2A- at Crown Arena

Thursday, March 5, 4 p.m.: 2 North Pitt 46,  6 Jacksonville Northside 39

Thursday, March 5, 5:30 p.m.: 8 Kinston 57, 5 High Point T.W. Andrews 37 

Saturday, March 7, noon: championship at Crown Arena; 8 Kinston 63, 2 North Pitt 52

 

Class 1A- at Crown Arena

Thursday, March 5, 7 p.m.:  5 Rosewood 56, 1 Gates County 54 

Thursday, March 5, 8:30 p.m.: 6 Riverside (Martin) 62, 2 Roxboro Community 60

Saturday, March 7, 2 p.m.: championship at Crown Arena– 6 Riverside Martin 67, 5 Rosewood 47

 

Class 4A- at Crown Coliseum

Friday, March 6, 4 p.m.: 2 Southeast Raleigh 71, 6 Raleigh Athens Drive 59

Friday, March 6, 5:30 p.m.: 5 Wilmington Hoggard 55, 16 Raleigh Broughton 50

Saturday, March 7, 4 p.m.: championship at Crown Coliseum–2 Southeast Raleigh 49,  5 Wilmington Hoggard 35

 

Class 3A- at Crown Coliseum

Friday, March 6, 7 p.m.:4 Chapel Hill 57,  1 Eastern Wayne 47

Friday, March 6, 8:30 p.m.:  10 Rockingham County 50, 22 Eastern Alamance 47

Saturday, March 7, 6 p.m.: championship at Crown Coliseum–4 Chapel Hill 61, 10 Rockingham County 41

 

Western Regionals-Men

Class 3A- at Lawrence Joel Veterans Memorial Coliseum, Winston-Salem

Thursday, March 5, 4 p.m.: 5 Gastonia Ashbrook 66, 1 Ledford 44

Thursday, March 5, 5:30 p.m.: 2 Crest 63, 3 Waxhaw Cuthbertson 54

Saturday, March 7, noon: championship at Joel Coliseum–5 Gastonia Ashbrook 47, 2 Crest 46

 

Class 1A- at Winston-Salem Fairgrounds (Annex)

Thursday, March 5, 7 p.m.: 7 Winston-Salem Prep 58, 6 Avery County 43 

Thursday, March 5, 8:30 p.m.: 1 Albemarle 67,  5 Lincoln Charter 58

Saturday, March 7, 2 p.m.: championship at Winston-Salem Fairgrounds (Annex)–7 Winston-Salem Prep 64, 1 Albemarle 43

 

Class 4A- at Lawrence Joel Veterans Memorial Coliseum, Winston-Salem

Friday, March 6, 4 p.m.:  1 Charlotte Ardrey Kell 65, 5 Greensboro Page 55

Friday, March 6, 5:30 p.m.: 3 West Charlotte 80, 23 Charlotte Myers Park 55

Saturday, March 7, 4 p.m: championship at Joel Coliseum–1 Charlotte Ardrey Kell 52, 3 West Charlotte 50

 

Class 2A- at Winston-Salem Fairgrounds (Annex)

Friday, March 6, 7 p.m.:  1 Sylva Smoky Mountain 70, 4 Lexington 67 (2 OT)

Friday, March 6, 8:30 p.m.: 2 East Lincoln 65, 14 North Rowan 63

Saturday, March 7, 6 p.m.: championship at Winston-Salem Fairgrounds (Annex)–2 East Lincoln 52, 1 Smoky Mountain 50

 

Western Regionals-Women

Class 2A- at Winston-Salem Fairgrounds (Annex)

Thursday, March 5, 4 p.m.: Wilkes Central 54, R-S Central 45

Thursday, March 5, 5:30 p.m.: 2 Catawba Bandys 41, 3 East Davidson 38

Saturday, March 7, noon: championship at Winston-Salem Fairgrounds (Annex)–5 Wilkes Central 49, 2 Bandys 40

 

Class 4A- at Lawrence Joel Veterans Memorial Coliseum, Winston-Salem

Thursday, March 5, 7 p.m.: 1 Northwest Guilford 56,  4 Charlotte Ardrey Kell 53

Thursday, March 5, 8:30 p.m.: 3 Charlotte Myers Park 64, 2 Winston-Salem R.J. Reynolds 36

Saturday, March 7, 2 p.m.: championship at Joel Coliseum–3 Charlotte Myers Park 58, 1 Northwest Guilford 38

 

Class 1A- at Winston-Salem Fairgrounds (LJVM Annex)

Friday, March 6, 4 p.m.: 3 Winston-Salem Prep 52, 2 Hiwassee Dam 39 

Friday, March 6, 5:30 p.m.: 9 Cherokee 66,  13 Albemarle 53

Saturday, March 7, 4 p.m.: championship at Winston-Salem Fairgrounds (Annex)–3 Winston-Salem Prep 63, 9 Cherokee 34

 

Class 3A- at Lawrence Joel Veterans Memorial Coliseum, Winston-Salem

Friday, March 6, 7 p.m.: 1 Hickory 75, 4 Asheville Clyde Erwin 58

Friday, March 6, 8:30 p.m.: 2 Weddington 57, 11 Morganton Freedom 54

Saturday, March 7, 6 p.m.: championship at Joel Coliseum–1 Hickory 56, 2 Weddington 13