NCHSAA
#BetterTogetherSince1913

NCHSAA Basketball Playoffs First Round schedule

The 2016 NCHSAA Basketball Playoffs begin tonight across the state. Games will be played at the higher seed. School AD's and Coaches, if your game time has changed from what we have listed, please send an email to James Alverson, james@nchsaa.org, with the updated game time. You may also need to update your game time on Max Preps.

The official hashtag for scores tonight are #NCHSAAMBB for men's scores and #NCHSAAWBB for women's games.

2016 NCHSAA 4A Men's Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

Home team listed first

#1 Cary (26-1) vs. #32 Wake Forest (11-14) 7:00 PM
#16 Jordan (17-7) vs. #17 Middle Creek (15-10) 7:00 PM
#8 Clayton (21-6) vs. #25 Leesville Road (14-12) 7:00 PM
#9 Heritage (20-7) vs. #24 Southeast Raleigh (14-11) 8:00 PM
#5 New Hanover (21-5) vs. #28 Sanderson (11-14) 7:00 PM
#12 Hoggard (19-8) vs. #21 Green Hope (16-9) 7:30 PM
#13 J.H. Rose (19-7) vs. #20 East Chapel Hill (16-8) 7:00 PM
#4 South Central (21-4) vs. #29 Laney (12-14) 7:00 PM
#3 Millbrook (25-1) vs. #30 East Wake (11-12) 7:30 PM
#14 Cape Fear (13-13) vs. #19 Jack Britt (12-12) 7:00 PM
#6 Seventy-First (18-5) vs. #27 Panther Creek (13-13) 7:00 PM
#11 Apex (20-7) vs. #22 New Bern (15-10) 7:00 PM
#7 Durham Riverside (17-8) vs. #26 Overhills (15-9) 7:30 PM
#10 Northern Durham (20-6) vs. #23 E.E. Smith (14-10) 7:00 PM
#15 Knightdale (19-7) vs. #18 Broughton (16-10) 7:00 PM
#2 Garner (25-2) vs. #31 Ashley (11-13) 7:00 PM

#1 North Mecklenburg (23-2) vs. #32 T.C. Roberson (9-15) 7:00 PM
#16 Richmond (17-8) vs. #17 Ben L. Smith (15-11) 7:00 PM
#8 Dudley (16-7) vs. #25 Glenn (9-16) 7:00 PM
#9 McDowell (15-10) vs. #24 South Mecklenburg (12-11) 7:00 PM
#5 Northwest Guilford (21-3) vs. #28 Vance (14-12) 7:00 PM
#12 R.J. Reynolds (22-4) vs. #21 West Forsyth (16-10) 7:00 PM
#13 Berry (20-7) vs. #20 Grimsley (16-8) 7:00 PM
#4 Butler (21-5) vs. #29 Lake Norman (13-12) 7:00 PM
#3 Mount Tabor (23-2) vs. #30 Ardrey Kell (12-13) 6:30 PM
#14 Independence (19-7) vs. #19 Mooresville (18-9) 7:00 PM
#6 Alexander Central (20-6) vs. #27 Davie (14-11) 7:00 PM
#11 Southwest Guilford (24-2) vs. #22 Myers Park (15-11) 7:00 PM
#7 Hoke (18-7) vs. #26 Ragsdale (13-12) 7:00 PM
#10 Watauga (12-12) vs. #23 West Charlotte (13-10) 7:00 PM
#15 Hough (19-7) vs. #18 Pinecrest (19-6) 8:00 PM
#2 Charlotte Catholic (26-1) vs. #31 Page (12-12) 7:00 PM

2016 NCHSAA 4A Women's Basketball Championship
FIRST ROUND

Tuesday, Feb. 23

# 1 Hillside ( 24-1 ) vs. #32 D.H. Conley ( 12-14 ) 7:00 PM
# 16 Leesville Road ( 21-6 ) vs. #17 Knightdale ( 17-6 ) 7:00 PM
# 8 E.E. Smith ( 19-6 ) vs. #25 Wakefield ( 15-11 ) 7:00 PM
# 9 Green Hope ( 23-4 ) vs. #24 Panther Creek ( 18-9 ) 7:00 PM
# 5 Holly Springs ( 20-4 ) vs. #28 Overhills ( 12-11 ) 7:00 PM
# 12 New Bern ( 21-5 ) vs. #21 Hoke ( 12-13 ) 7:00 PM
# 13 South View ( 21-5 ) vs. #20 Apex ( 13-13 ) 6:00 PM
# 4 Lumberton ( 22-2 ) vs. #29 Jack Britt ( 11-13 ) 7:00 PM
# 3 Southeast Raleigh ( 24-3 ) vs. #30 Ashley ( 11-13 ) 6:00 PM
# 14 Durham Riverside ( 20-6 ) vs. #19 South Central ( 14-11 ) 7:00 PM
# 6 Hoggard ( 21-5 ) vs. #27 East Chapel Hill ( 13-11 ) 6:00 PM
# 11 Heritage ( 21-5 ) vs. #22 Jordan ( 11-13 ) 6:30 PM
# 10 East Wake ( 22-4 ) vs. #23 Seventy-First ( 10-12 ) 7:00 PM
# 15 New Hanover ( 19-7 ) vs. #18 Laney ( 15-11 ) 7:00 PM
# 2 Millbrook ( 24-2 ) vs. #31 Northern Durham ( 10-14 ) 7:00 PM

# 1 Northwest Guilford ( 25-0 ) vs. #32 Mount Tabor ( 11-14 ) 6:00 PM
# 16 Hough ( 16-9 ) vs. #17 Southeast Guilford ( 19-6 ) 7:00 PM
# 8 West Forsyth ( 19-6 ) vs. #25 Davie ( 16-10 ) 7:00 PM
# 9 Dudley ( 18-7 ) vs. #24 Hopewell ( 18-7 ) 7:00 PM
# 5 Myers Park ( 20-5 ) vs. #28 Porter Ridge ( 13-11 ) 7:00 PM
# 12 Butler ( 19-8 ) vs. #21 South Meckleburg ( 17-8 ) 7:00 PM
# 13 Page ( 16-8 ) vs. #20 North Mecklenburg ( 18-8 ) 7:00 PM
# 4 Alexander Central ( 21-6 ) vs. #29 Vance ( 13-12 ) 6:30 PM
# 3 South Caldwell ( 21-4 ) vs. #30 Lake Norman ( 12-12 ) 7:00 PM
# 14 Scotland ( 17-9 ) vs. #19 R.J. Reynolds ( 17-8 ) 7:00 PM
# 6 Ardrey Kell ( 21-6 ) vs. #27 East Forsyth ( 13-11 ) 7:00 PM
# 11 Berry ( 20-4 ) vs. #22 Rocky River ( 15-10 ) 7:00 PM
# 7 McDowell ( 16-9 ) vs. #26 T.C. Roberson ( 14-10 ) 7:00 PM
# 10 Reagan ( 20-5 ) vs. #23 Charlotte Catholic ( 17-10 ) 6:00 PM
# 15 Glenn ( 17-10 ) vs. #18 Southwest Guilford ( 18-9 ) 6:00 PM
# 2 Mallard Creek ( 25-1 ) vs. #31 Pinecrest ( 10-11 ) 7:00 PM

2016 NCHSAA 3A Men's Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

# 1 Eastern Alamance ( 25-1 ) vs. # 32 C.B. Aycock ( 9-16 ) 7:00 PM
# 16 Rocky Mount ( 7-15 ) vs. # 17 Cedar Ridge ( 17-9 ) 7:00 PM
# 8 Southern Nash ( 15-8 ) vs. # 25 Western Alamance ( 11-13 ) 7:00 PM
# 9 Eastern Wayne ( 5-20 ) vs. # 24 Northern Vance ( 13-12 ) 7:00 PM
# 5 Southern Durham ( 19-3 ) vs. # 28 Hunt ( 10-14 ) 7:00 PM
# 12 Southern Lee ( 19-7 ) vs. # 21 Nash Central ( 12-12 ) 7:00 PM
# 13 Smithfield-Selma ( 16-9 ) vs. # 20 Westover ( 14-11 ) 7:00 PM
# 4 Asheboro ( 20-4 ) vs. # 29 Fike ( 11-15 ) 6:00 PM
# 3 Havelock ( 22-3 ) vs. # 30 West Carteret ( 10-12 ) 7:00 PM
# 14 Orange ( 16-8 ) vs. # 19 Triton ( 14-11 ) 7:00 PM
# 6 West Brunswick ( 17-7 ) vs. # 27 Cleveland ( 11-15 ) 7:00 PM
# 11 Eastern Guilford ( 19-8 ) vs. # 22 West Craven ( 11-14 ) 7:00 PM
# 7 Corinth Holders ( 17-8 ) vs. # 26 Williams ( 12-14 ) 7:00 PM
# 10 Jacksonville ( 22-5 ) vs. # 23 Northern Nash ( 13-11 ) 7:00 PM
# 15 Southern Guilford ( 15-11 ) vs. # 18 Northern Guilford ( 17-9 ) 7:30 PM
# 2 Terry Sanford ( 24-1 ) vs. # 31 Chapel Hill ( 9-16 ) 7:00 PM

# 1 Hickory ( 25-2 ) vs. # 32 South Iredell ( 9-12 ) 7:00 PM
# 16 Pisgah ( 12-12 ) vs. # 17 Central Davidson ( 12-13 ) 7:00 PM
# 8 Ashbrook ( 15-12 ) vs. # 25 Carson ( 13-12 ) 7:00 PM
# 9 Concord ( 23-4 ) vs. # 24 North Forsyth ( 14-11 ) 7:00 PM
# 5 North Buncombe ( 18-5 ) vs. # 28 West Henderson ( 11-12 ) 7:00 PM
# 12 A.C. Reynolds ( 14-11 ) vs. # 21 Crest ( 15-11 ) 7:00 PM
# 13 Freedom ( 18-7 ) vs. # 20 Patton ( 15-11 ) 7:30 PM
# 4 Weddington ( 20-5 ) vs. # 29 Central Cabarrus ( 10-13 ) 7:30 PM
# 3 North Henderson ( 23-3 ) vs. # 30 Northwest Cabarrus ( 10-14 ) 6:00 PM
# 14 Cox Mill ( 19-7 ) vs. # 19 Asheville ( 16-7 ) 7:00 PM
# 6 Kings Mountain ( 18-8 ) vs. # 27 East Gaston ( 11-13 ) 7:00 PM
# 11 Marvin Ridge ( 16-10 ) vs. # 22 Sun Valley ( 15-11 ) 7:00 PM
# 7 North Iredell ( 16-9 ) vs. # 26 Western Guilford ( 12-13 ) 7:00 PM
# 10 Hibriten ( 21-5 ) vs. # 23 Tuscola ( 15-10 ) 7:00 PM
# 15 Cuthbertson ( 17-7 ) vs. # 18 Hickory Ridge ( 18-7 ) 7:00 PM
# 2 Robinson ( 23-3 ) vs. # 31 Ledford ( 11-14 ) 7:00 PM

2016 NCHSAA 3A Women's Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

# 1 Terry Sanford ( 24-1 ) vs. # 32 Southern Wayne ( 8-15 ) 7:00 PM
# 16 Northern Nash ( 19-5 ) vs. # 17 Swansboro ( 18-8 ) 7:00 PM
# 8 Eastern Wayne ( 11-14 ) vs. # 25 Northeast Guilford ( 12-12 ) 7:00 PM
# 9 Jacksonville ( 23-4 ) vs. # 24 J.F. Webb ( 15-10 ) 7:00 PM
# 5 Chapel Hill ( 21-5 ) vs. # 28 Corinth Holders ( 11-14 ) 6:00 PM
# 12 Northern Guilford ( 20-7 ) vs. # 21 Fike ( 19-7 ) 6:00 PM
# 13 Triton ( 17-7 ) vs. # 20 South Johnston ( 14-9 ) 7:00 PM
# 4 Nash Central ( 20-4 ) vs. # 29 West Brunswick ( 9-14 ) 7:00 PM
# 3 Rockingham ( 23-4 ) vs. # 30 Morehead ( 9-14 ) 6:00 PM
# 14 Rocky Mount ( 15-8 ) vs. # 19 Lee County ( 18-7 ) 6:00 PM
# 6 Havelock ( 20-3 ) vs. # 27 Westover ( 11-13 ) 6:00 PM
# 11 Union Pines ( 22-5 ) vs. # 22 Williams ( 19-7 ) 7:00 PM
# 7 Topsail ( 13-10 ) vs. # 26 Eastern Guilford ( 10-15 ) 7:00 PM
# 10 Northwood ( 23-4 ) vs. # 23 Asheboro ( 15-10 ) 7:00 PM
# 15 Eastern Alamance ( 23-3 ) vs. # 18 Southern Durham ( 17-7 ) 7:00 PM
# 2 Cleveland ( 24-2 ) vs. # 31 Orange ( 8-16 ) 7:00 PM

# 1 Freedom ( 26-0 ) vs. # 32 Tuscola ( 9-16 ) 6:00 PM
# 16 West Iredell ( 16-10 ) vs. # 17 Carson ( 15-11 ) 7:00 PM
# 8 North Iredell ( 20-5 ) vs. # 25 Concord ( 13-13 ) 6:00 PM
# 9 Kings Mountain ( 14-11 ) vs. # 24 West Henderson ( 12-11 ) 7:00 PM
# 5 Weddington ( 23-2 ) vs. # 28 Burns ( 9-15 ) 6:00 PM
# 12 North Gaston ( 19-4 ) vs. # 21 Enka ( 14-11 ) 7:00 PM
# 13 Ledford ( 17-8 ) vs. # 20 St. Stephens ( 17-10 ) 7:00 PM
# 4 West Rowan ( 25-2 ) vs. # 29 Robinson ( 9-14 ) 7:00 PM
# 3 Ashbrook ( 26-1 ) vs. # 30 South Iredell ( 9-13 ) 7:00 PM
# 14 Hickory ( 19-7 ) vs. # 19 Sun Valley ( 14-12 ) 7:00 PM
# 6 Pisgah ( 24-3 ) vs. # 27 East Gaston ( 11-13 ) 7:00 PM
# 11 Hickory Ridge ( 22-4 ) vs. # 22 Southwestern Randolph ( 12-13 ) 7:00 PM
# 7 Central Davidson ( 19-5 ) vs. # 26 East Rowan ( 12-13 ) 7:00 PM
# 10 Piedmont ( 21-5 ) vs. # 23 Central Cabarrus ( 12-13 ) 7:00 PM
# 15 Southern Guilford ( 17-8 ) vs. # 18 A.C. Reynolds ( 15-10 ) 6:00 PM
# 2 Erwin ( 25-1 ) vs. # 31 Cuthbertson ( 8-14 ) 7:00 PM

2016 NCHSAA 2A Men's Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

# 1 Farmville Central ( 22-0 ) vs. # 32 Bunn ( 9-15 ) 7:00 PM
# 16 North Pitt ( 19-7 ) vs. # 17 South Granville ( 17-9 ) 7:30 PM
# 8 Franklinton ( 19-8 ) vs. # 25 Midway ( 15-10 ) 7:00 PM
# 9 Clinton ( 18-8 ) vs. # 24 First Flight ( 17-8 ) 7:30 PM
# 5 Northside-Jacksonville ( 21-3 ) vs. # 28 North Brunswick ( 12-15 ) 7:00 PM
# 12 Beddingfield ( 17-5 ) vs. # 21 Bertie ( 14-10 ) 7:00 PM
# 13 East Duplin ( 18-8 ) vs. # 20 Dixon ( 15-11 ) 7:00 PM
# 4 Cummings ( 22-4 ) vs. # 29 North Lenoir ( 11-14 ) 7:00 PM
# 3 Northeastern ( 23-2 ) vs. # 30 South Lenoir ( 9-14 ) 7:00 PM
# 14 Southern Vance ( 19-7 ) vs. # 19 Red Springs ( 17-10 ) 7:00 PM
# 6 Eastern Randolph ( 20-5 ) vs.  # 27 Pasquotank ( 11-11 ) 7:00 PM
# 11 Jordan-Matthews ( 21-5 ) vs. # 22 St. Pauls ( 18-7 ) 7:00 PM
# 7 Kinston ( 20-5 ) vs. # 26 Warren ( 12-12 ) 7:00 PM
# 10 Goldsboro ( 22-3 ) vs. # 23 West Bladen ( 20-7 ) 7:00 PM
# 15 Hertford ( 16-8 ) vs. # 18 Greene Central ( 15-9 ) 7:00 PM
# 2 Fairmont ( 23-0 ) vs. # 31 Southwest Edgecombe ( 8-13 ) 7:00 PM

# 1 East Lincoln ( 23-0 ) vs. # 32 Hendersonville ( 8-15 ) 7:00 PM
# 16 Mountain Heritage ( 14-8 ) vs. # 17 Huss ( 13-12 ) 7:00 PM
# 8 Owen ( 15-10 ) vs. # 25 Thomasville ( 13-10 ) 7:00 PM
# 9 Lincolnton ( 20-5 ) vs. # 24 Carver ( 15-11 ) 7:00 PM
# 5 North Surry ( 19-6 ) vs. # 28 Forbush ( 11-13 ) 7:30 PM
# 12 Lexington ( 16-9 ) vs. # 21 Reidsville ( 9-12 ) 7:00 PM
# 13 Monroe ( 12-8 ) vs. # 20 Ashe ( 13-14 ) 7:30 PM
# 4 Shelby ( 21-5 ) vs. # 29 West Caldwell ( 11-13 ) 7:00 PM
# 3 Smoky Mountain ( 23-3 ) vs. # 30 Bunker Hill ( 10-15 ) 7:30 PM
# 14 East Burke ( 19-8 ) vs. # 19 T.W. Andrews ( 12-13 ) 8:00 PM
# 6 Lake Norman Charter ( 19-7 ) vs. # 27 East Rutherford ( 11-13 ) 7:30 PM
# 11 West Stokes ( 16-10 ) vs. # 22 Parkwood ( 9-16 ) 6:00 PM
# 7 North Wilkes ( 16-9 ) vs. # 26 West Stanly ( 13-13 ) 7:30 PM
# 10 Trinity ( 18-8 ) vs. # 23 R-S Central ( 15-10 ) 7:00 PM
# 15 South Stokes ( 17-10 ) vs. # 18 Maiden ( 13-11 ) 7:00 PM
# 2 Forest Hills ( 24-2 ) vs. # 31 Mount Pleasant ( 9-16 ) 7:00 PM

2016 NCHSAA 2A Women's Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

# 1 East Bladen ( 27-0 ) vs. # 32 St. Pauls ( 9-15 ) 6:00 PM
# 16 Southwest Edgecombe ( 11-11 ) vs. # 17 Warren ( 18-8 ) 7:00 PM
# 8 Red Springs ( 17-8 ) vs. # 25 East Duplin ( 14-12 ) 7:00 PM
# 9 Reidsville ( 13-11 ) vs. # 24 NC School of Science & Math ( 13-8 ) 7:00 PM
# 5 Northside-Jacksonville ( 21-3 ) vs. # 28 Beddingfield ( 12-11 ) 6:00 PM
# 12 Bartlett Yancey ( 17-8 ) vs. # 21 South Lenoir ( 12-11 ) 7:00 PM
# 13 Roanoke Rapids ( 15-7 ) vs. # 20 Holmes ( 14-9 ) 7:00 PM
# 4 Bertie ( 23-1 ) vs. # 29 Pasquotank ( 11-11 ) 7:00 PM
# 3 North Pitt ( 24-1 ) vs. # 30 South Granville ( 12-13 ) 7:00 PM
# 14 Currituck ( 17-9 ) vs. # 19 Eastern Randolph ( 15-10 ) 6:00 PM
# 6 Bunn ( 21-3 ) vs. # 27 Franklinton ( 12-13 ) 6:00 PM
# 11 Clinton ( 22-5 ) vs. # 22 North Johnston ( 12-13 ) 6:00 PM
# 7 T.W. Andrews ( 20-6 ) vs. # 26 Midway ( 13-11 ) 6:00 PM
# 10 Croatan ( 21-3 ) vs. # 23 Carrboro ( 8-16 ) 6:00 PM
# 15 Goldsboro ( 14-9 ) vs. # 18 North Brunswick ( 17-8 ) 7:00 PM
# 2 Kinston ( 25-1 ) vs. # 31 First Flight ( 10-14 ) 7:00 PM

# 1 East Davidson ( 25-1 ) vs. # 32 Shelby ( 10-14 ) 7:00 PM
# 16 East Lincoln ( 15-8 ) vs. # 17 Wilkes Central ( 18-8 ) 7:00 PM
# 8 Newton-Conover ( 18-8 ) vs. # 25 Stuart Cramer ( 17-8 ) 6:30 PM
# 9 Lake Norman Charter ( 14-11 ) vs. # 24 Madison ( 17-8 ) 6:00 PM
# 5 North Wilkes ( 25-2 ) vs. # 28 Ashe ( 12-13 ) 6:00 PM
# 12 North Rowan ( 17-7 ) vs. # 21 Franklin ( 14-10 ) 7:00 PM
# 13 East Burke ( 18-9 ) vs. # 20 Salisbury ( 14-11 ) 7:00 PM
# 4 Mountain Heritage ( 22-1 ) vs. # 29 West Caldwell ( 11-12 ) 7:00 PM
# 3 R-S Central ( 24-3 ) vs. # 30 South Stokes ( 12-14 ) 6:00 PM
# 14 Owen ( 18-9 ) vs. # 19 Forest Hills ( 15-11 ) 7:00 PM
# 6 Parkwood ( 21-4 ) vs. # 27 Draughn ( 12-13 ) 7:00 PM
# 11 Monroe ( 18-5 ) vs. # 22 Surry Central ( 11-15 ) 6:00 PM
# 7 North Surry ( 18-8 ) vs. # 26 Lincolnton ( 15-10 ) 7:00 PM
# 10 Forbush ( 20-6 ) vs. # 23 East Rutherford ( 17-8 ) 7:00 PM
# 15 Wheatmore ( 17-8 ) vs. # 18 Bandys ( 18-10 ) 6:00 PM
# 2 Smoky Mountain ( 23-3 ) vs. # 31 Maiden ( 10-13 ) 6:00 PM

2016 NCHSAA 1A Men's Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

# 1 East Carteret ( 23-2 ) vs. # 32 Research Triangle ( 9-15 ) 7:00 PM
# 16 Wallace-Rose Hill ( 17-7 ) vs. # 17 Plymouth ( 15-8 ) 7:00 PM
# 8 Whiteville ( 15-5 ) vs. # 25 Perquimans ( 13-13 ) 7:00 PM
# 9 Jones ( 18-8 ) vs. # 24 KIPP Pride ( 13-12 ) 7:00 PM
# 5 Voyager Academy ( 26-4 ) vs. # 28 Lakewood ( 11-12 ) 6:00 PM
# 12 Riverside-Martin ( 16-8 ) vs. # 21 Tarboro ( 12-9 ) 7:00 PM
# 13 Louisburg ( 15-10 ) vs. # 20 Pamlico ( 15-12 ) 6:00 PM
# 4 Weldon ( 21-3 ) vs. # 29 Southside ( 10-11 ) 7:30 PM
# 3 Trask ( 22-4 ) vs. # 30 Northside-Pinetown ( 9-14 ) 6:00 PM
# 14 Roxboro Community ( 15-13 ) vs. # 19 Chatham Central ( 13-8 ) 7:00 PM
# 6 South Creek ( 19-4 ) vs. # 27 Raleigh Charter ( 11-13 ) 7:00 PM
# 11 James Kenan ( 18-6 ) vs. # 22 Rosewood ( 11-13 ) 7:00 PM
# 7 Neuse Charter ( 21-7 ) vs. # 26 Hobbton ( 11-13 ) 7:00 PM
# 10 Camden ( 19-8 ) vs. # 23 Ocracoke ( 15-10 ) 7:00 PM
# 15 Kestrel Heights ( 18-6 ) vs. # 18 Southeast Halifax ( 15-9 ) 7:00 PM
# 2 Gates ( 22-4 ) vs. # 31 Northwest Halifax ( 10-15 ) 7:00 PM

# 1 Avery ( 23-3 ) vs. # 32 North Stokes ( 9-16 ) 7:00 PM
# 16 Rosman ( 16-9 ) vs. # 17 East Surry ( 14-10 ) 7:00 PM
# 8 Highlands ( 10-14 ) vs. # 25 Swain ( 14-11 ) 7:30 PM
# 9 Mount Airy ( 23-3 ) vs. # 24 Bishop McGuinness ( 14-12 ) 7:00 PM
# 5 Winston-Salem Prep ( 17-7 ) vs. # 28 Robbinsville ( 10-12 ) 7:00 PM
# 12 Community School of Davidson ( 14-12 ) vs. # 21 Alleghany ( 16-9 ) 7:00 PM
# 13 West Montgomery ( 12-12 ) vs. # 20 River Mill Academy ( 21-8 ) 7:00 PM
# 4 Queen's Grant ( 20-5 ) vs. # 29 Thomas Jefferson Academy ( 10-14 ) 6:00 PM
# 3 Cherokee ( 22-3 ) vs. # 30 Cherryville ( 10-15 ) 7:00 PM
# 14 Blue Ridge ( 9-13 ) vs. # 19 Nantahala ( 12-12 ) 7:00 PM
# 6 Uwharrie Charter ( 20-8 ) vs. # 27 Mountain Island Charter ( 11-12 ) 7:00 PM
# 11 North Stanly ( 20-6 ) vs. # 22 Bessemer City ( 16-9 ) 6:00 PM
# 7 Starmount ( 16-10 ) vs. # 26 North Moore ( 12-11 ) 6:00 PM
# 10 Hayesville ( 21-5 ) vs. # 23 East Montgomery ( 15-7 ) 7:00 PM
# 15 Pine Lake Prep ( 18-8 ) vs. # 18 Albemarle ( 12-12 ) 7:00 PM
# 2 Lincoln Charter ( 25-3 ) vs. # 31 East Wilkes ( 9-16 ) 7:00 PM

2016 NCHSAA 1A Women's Basketball Championship
FIRST ROUND
Tuesday, Feb. 23

# 1 Roxboro Community ( 26-2 ) vs. # 32 James Kenan ( 8-15 ) 7:00 PM
# 16 South Robeson ( 17-9 ) vs. # 17 Ocracoke ( 15-10 ) 7:00 PM
# 8 Wallace-Rose Hill ( 15-8 ) vs. # 25 Cape Hatteras ( 11-11 ) 7:00 PM
# 9 Franklin Academy ( 24-3 ) vs. # 24 Perquimans ( 12-13 ) 7:00 PM
# 5 Southeast Halifax ( 19-2 ) vs. # 28 KIPP Pride ( 9-13 ) 7:00 PM
# 12 Manteo ( 18-8 ) vs. # 21 Camden ( 14-11 ) 7:00 PM
# 13 Weldon ( 12-8 ) vs. # 20 Tarboro ( 7-15 ) 7:00 PM
# 4 Rosewood ( 22-3 ) vs. # 29 Lejeune ( 8-13 ) 7:00 PM
# 3 Pamlico ( 23-3 ) vs. # 30 Southside ( 7-13 ) 7:00 PM
# 14 East Carteret ( 12-11 ) vs. # 19 Spring Creek ( 12-13 ) 7:00 PM
# 6 Northampton ( 18-3 ) vs. # 27 Whiteville ( 9-10 ) 7:00 PM
# 11 Riverside-Martin ( 17-8 ) vs. # 22 Raleigh Charter ( 13-12 ) 6:00 PM
# 7 East Columbus ( 19-4 ) vs. # 26 Kestrel Heights ( 11-11 ) 7:00 PM
# 10 Lakewood ( 19-7 ) vs. # 23 Neuse Charter ( 16-10 ) 7:00 PM
# 15 Jones ( 18-8 ) vs. # 18 Northwest Halifax ( 12-11 ) 7:00 PM
# 2 Plymouth ( 24-1 ) vs. # 31 Northside-Pinetown ( 8-15 ) 7:00 PM

# 1 Hiwassee Dam ( 27-1 ) vs. # 32 North Moore ( 9-16 ) 6:00 PM
# 16 West Montgomery ( 13-7 ) vs. # 17 River Mill Academy ( 19-9 ) 6:00 PM
# 8 Avery ( 14-12 ) vs. # 25 Mountain Island Charter ( 12-12 ) 7:00 PM
# 9 Community School of Davidson ( 21-6 ) vs. # 24 North Stanly ( 13-10 ) 7:00 PM
# 5 Gray Stone Day ( 21-4 ) vs. # 28 Bishop McGuinness ( 12-13 ) 7:00 PM
# 12 Atkins ( 17-6 ) vs. # 21 Blue Ridge ( 7-14 ) 7:00 PM
# 13 Albemarle ( 14-10 ) vs. # 20 Swain ( 12-14 ) 7:00 PM
# 4 Elkin ( 23-3 ) vs. # 29 Chatham Charter ( 12-15 ) 6:00 PM
# 3 South Davidson ( 22-2 ) vs. # 30 East Surry ( 10-15 ) 7:00 PM
# 14 Highlands ( 6-18 ) vs. # 19 Highland Tech ( 12-14 ) 6:00 PM
# 6 Cherokee ( 20-4 ) vs. # 27 Pine Lake Prep ( 11-13 ) 5:30 PM
# 11 Robbinsville ( 16-6 ) vs. # 22 Rosman ( 15-10 ) 7:00 PM
# 7 Lincoln Charter ( 16-9 ) vs. # 26 Andrews ( 11-11 ) 7:00 PM
# 10 Chatham Central ( 19-6 ) vs. # 23 East Wilkes ( 15-9 ) 7:00 PM
# 15 Mount Airy ( 20-7 ) vs. # 18 South Stanly ( 11-12 ) 6:00 PM
# 2 Winston-Salem Prep ( 22-3 ) vs. # 31 Mitchell ( 9-16 ) 5:00 PM