NCHSAA
#BetterTogetherSince1913

2017 1A/2A WOMEN’S GOLF DAY ONE RESULTS (PLAIN TEXT)

2017 NCHSAA Women's 1A/2A Golf State Championship
First Round Results
Longleaf G&CC
Monday, October 23, 2017

Team Competition

Place Team Score
1 Currituck County 273 (+57)
2 Mount Airy 283 (+67)
3 West Davidson 292 (+76)
4 East Wilkes 302 (+86)
5 Highland Tech 307 (+91)
6 Ledford Senior 311 (+95)
7 Maiden 312 (+96)
8 Hendersonville 324 (+108)
9 Falls Lake Academy 371 (+155)

Individual Competition

Place Competitor Score
1 Katherine Schuster, First Flight 35-35–70  (-2)
2 Bailee Twiford, Currituck County 36-39–75  (+3)
3 Mallory Fobes, Forbush 41-37–78  (+6)
T4 Alyssa Cox, Mt. Airy 43-39–82  (+10)
T4 Alexis Jarrell, Community School of Davidson 40-42–82  (+10)
T6 Maci Beaver, Roanoke Rapids 42-41–83  (+11)
T6 Ellie Martin, Murphy 42-41–83  (+11)
T6 Grace Jones, Hayesville 39-44–83  (+11)
T6 Claire Patrick, South Granville 41-42–83  (+11)
10 Mackensi Vincent, River Mill Academy 41-43–84  (+12)
T11 Olivia Sharpe, West Davidson 45-41–86  (+14)
T11 Emma Reid, Hendersonville 41-45–86  (+14)
T13 Evin Flinchum, NCSSM 39-48–87  (+15)
T13 Ava Tharpe, East Wilkes 42-45–87  (+15)
T15 Kayla Yang, Maiden 47-41–88  (+16)
T15 Angela Morando, Croatan 45-43–88  (+16)
T15 Lauren Denhard, Gray Stone Day 45-43–88  (+16)
T15 Rachel Fenner, South Stokes 45-43–88  (+16)
T19 Hailey Braajas, Ledford Senior 41-48–89  (+17)
T19 Payton Newsome, Pine Lake Prep 43-46–89  (+17)
21 Annika Kuleba, Gray Stone Day 45-46–91  (+19)
T22 Ainslee Conrad, West Davidson 52-41–93  (+21)
T22 Camryn Lamp, Newton-Conover 46-47–93  (+21)
T24 Sophia Laiberte, East Lincoln 46-48–94  (+22)
T24 Ellie Kidd, Surry Central 46-48–94  (+22)
T24 Tori Smith, Mount Pleasant 46-48–94  (+22)
T27 Mattie Noonkester, Mt. Airy 48-47–95  (+23)
T27 Leann Crotts, East Gaston 48-47–95  (+23)
T29 Isabella Dyson, Community School of Davidson 49-47–96  (+24)
T29 Ellie Pittman, Avery County 46-50–96  (+24)
T31 Molly Messenheimer, Patton 50-47–97  (+25)
T31 Morgan Loftin, Fred T. Foard 47-50–97  (+25)
T31 Lauren Hackler, Ledford Senior 48-49–97  (+25)
T31 Sarah Godwin, Beddingfield 48-49–97  (+25)
T35 Brittney Tyndall, Currituck County 49-49–98  (+26)
T35 Gracie Church, Hibriten 54-44–98  (+26)
T37 Georgia Dawson, West Craven 51-48–99  (+27)
T37 Madison Broom, Smoky Mountain 46-53–99  (+27)
T37 Ashley Lowry, Highland Tech 50-49–99  (+27)
T37 Kayla Forest, Pine Lake Prep 49-50–99  (+27)
T41 Sarah Conley, Currituck County 52-48–100  (+28)
T41 Davis Walker, Hibriten 51-49–100  (+28)
T41 Taylor Longmire, Bunn 51-49–100  (+28)
T41 Savannah Atkins, Surry Central 47-53–100  (+28)
T41 Hunter Tharpe, East Wilkes 51-49–100  (+28)
T41 Anna Teer Barringer, Voyager Academy 51-49–100  (+28)
T47 Madison Bowman, East Surry 42-59–101  (+29)
T47 Grace Smith, Highland Tech 46-55–101  (+29)
T47 Caroline Baker, North Johnston 51-50–101  (+29)
T50 Maddie Hunt, Providence Grove 54-48–102  (+30)
T50 Makayla Ward, Central Davidson 52-50–102  (+30)
T50 Grace Tobias, Carrboro 52-50–102  (+30)
53 Bailey Mock, Murphy 50-54–104  (+32)
T54 Abbie Daquila, Mount Pleasant 49-56–105  (+33)
T54 Karli Ann Jump, Oak Grove 54-51–105  (+33)
T56 Casey Mitchell, Princeton 57-49–106  (+34)
T56 Bailey Flippin, Mt. Airy 52-54–106  (+34)
T58 Eden Sparks, Hendersonville 53-54–107  (+35)
T58 Paige Angel, Mountain Heritage 53-54–107  (+35)
T58 Rebecca Hester, Highland Tech 49-58–107  (+35)
T58 Ashley Longbottom, Oak Grove 54-53–107  (+35)
62 Jala Stamey, Hayesville 50-59–109  (+37)
T63 Alex Grant, Maiden 53-57–110  (+38)
T63 Kaitlyn Eisenhardt, Pisgah 58-52–110  (+38)
T65 McKenna Mitchell, Newton-Conover 47-65–112  (+40)
T65 Beth Vaught, Falls Lake Academy 58-54–112  (+40)
T67 Lexie Clontz, West Davidson 53-60–113  (+41)
T67 Kristen Fox, East Davidson 61-52–113  (+41)
T67 Madison Osborne, Ashe County 56-57–113  (+41)
70 Sara Howard, Maiden 55-59–114  (+42)
71 Sarah Spicer, East Wilkes 58-57–115  (+43)
72 Olivia Pepin, Central Academy 62-55–117  (+45)
T73 Sara Vaught, Falls Lake Academy 68-57–125  (+53)
T73 Allie May, Ledford Senior 57-68–125  (+53)
75 Millie Bumgarner, Avery County 64-63–127  (+55)
76 Ellie Chung, East Burke 60-69–129  (+57)
77 Lauren Singleton, Hendersonville 70-61–131  (+59)
78 Morgan Oakley, Falls Lake Academy 74-60–134  (+62)