NCHSAA Basketball Second Round Playoff Approved Broadcast List

*Camera Feed Start Time in parentheses and subject to change. Please check MaxPreps.com for official start times.
 
1A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP SECOND ROUND PAIRINGS
East
#9 Northside-Pinetown (10 -4) vs. #16 Lakewood (8-2)
#5 East Carteret (7-6) vs. #13 Riverside-Martin (7-4) NFHS Network (5:45 PM)
#3 Princeton (12-0) vs. #6 North Edgecombe (4-1) NFHS Network (6:00 PM)
#7 Gates County (7-1) vs. #15 Southside (6-3)
West
#1 East Surry (13-0) vs. #8 Robbinsville (14-1) NFHS Network (6:00 PM)
#5 Community School of Davidson (14-0) vs. #13 Murphy (13-2) NFHS Network (5:55 PM)
#3 Hiwassee Dam (9-4) vs. #6 Mitchell (14-0) YouTube (Hiwassee Dam)WTOE Radio (Audio-Only)
#7 Elkin (7-6) vs. #15 Bishop McGuinness (9-4) NFHS Network (5:30 PM)
 
2A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP SECOND ROUND PAIRINGS
East
#9 Farmville Central (11-0) vs. #16 North Pitt (12-2) NFHS Network (6:00 PM)
#5 Randleman (11-3) vs. #13 Wheatmore (11-3) NFHS Network (5:00 PM)
#6 Southwest Onslow (11-1) vs. #14 Croatan (12-2) NFHS Network (5:45 PM)WJCV Radio (Audio-Only)
#2 McMichael (5-8) def. #10 St. Pauls (13-0); COVID
West
#1 West Stokes (12-0) vs. #9 Newton-Conover (15-0) YouTube (West Stokes)
#5 Bunker Hill (8-0) vs. #13 R-S Central (11-3) Facebook Live (Bunker Hill)
#3 Salisbury (14-1) vs. #6 Shelby (15-0) Shelby HS Video Stream
#2 Mountain Heritage (9-2) vs. #7 West Wilkes (12-0) NFHS Network (6:00 PM)WKYK Radio (Audio-Only)
 
3A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP SECOND ROUND PAIRINGS
East
#8 Swansboro (10-2) vs. #16 Person (11-3) NFHS Network (5:00 PM)
#4 Terry Sanford (10-0) vs. #5 Northwood (12-0) NFHS Network (5:55 PM)
#3 Eastern Alamance (12-0) vs. #11 Southeast Guilford (7-5) Facebook Live (Eastern Alamance)
#2 D.H. Conley (12-0) vs. #7 Asheboro (12-0) NFHS Network (6:00 PM)
West
#1 Freedom (10-0) vs. #9 Asheville (12-2) YouTube (Freedom)
#4 Ashbrook (13-1) vs. #12 Hickory (9-2) YouTube (Ashbrook)
#3 Jesse Carson (15-0) vs. #6 Cuthbertson (14-1) Facebook Live (Carson)
#2 Enka (14-1) vs. #10 Charlotte Catholic (11-3) NFHS Network (6:00 PM)
 
4A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP SECOND ROUND PAIRINGS
East
#1 Ashley (13-1) vs. #8 Pinecrest (8-3) Facebook Live (Ashley)
#5 Millbrook (12-1) vs. #13 Southeast Raleigh (7-1) NFHS Network (4:45 PM)
#2 Pine Forest (9-3) vs. #7 Apex Friendship (13-2) NFHS Network (5:50 PM)
West
#1 Z.B. Vance (8-0) vs. #8 Jordan (9-2) NFHS Network (6:00 PM)
#4 East Forsyth (14-1) vs. #12 Independence (6-2) NFHS Network (6:00 PM)
#3 Providence (7-0) vs. #6 Panther Creek (10-1) NFHS Network (6:00 PM)
#2 South Caldwell (7-6) vs. #10 Lake Norman (10-1) Caldwell County Schools Website (Live Video)
 
1A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP SECOND ROUND PAIRINGS
East
#1 Granville Central (12-2) vs. #8 East Carteret (11-0) NFHS Network (7:00 PM)
#4 John A. Holmes (10-1) vs. #5 Riverside-Martin (12-0) NFHS Network (6:00 PM)
#3 Wilson Prep (3-2) vs. #6 Princeton (15-0) YouTube (Wilson Prep)
#2 West Columbus (7-6) vs. #7 Henderson Collegiate (9-2) Facebook Live (West Columbus)
West
#1 Mitchell (9-5) vs. #9 Pine Lake Prep (15-1) YouTube (Mitchell)
#5 Lincoln Charter (13-2) vs. #13 Chatham Central (10-1) NFHS Network (5:50 PM)
#6 Mount Airy (12-3) vs. #14 Uwharrie Charter (10-3) NFHS Network (6:00 PM)WSYD & WPAQ Radio (Audio-Only)
#2 Hayesville (15-0) vs. #10 Mountain Island Charter (12-2) YouTube (Hayesville)
 
2A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP SECOND ROUND PAIRINGS
East
#1 South Granville (12-3) vs. #9 Farmville Central (11-0) NFHS Network (6:45 PM)
#5 Reidsville (11-1) vs. #13 Kinston (11-3) HoopState Network (Live Video)Reidsville Radio (Live Video)
#3 Washington (9-2) vs. #6 James Kenan (11-2) Facebook Live (Washington)
#15 Northeastern (9-3) def. #7 St. Pauls (14-1); COVID 
West
#1 Hendersonville (14-0) vs. #9 Atkins (13-1) NFHS Network (5:30 PM)
#5 Mountain Heritage (12-0) vs. #13 West Caldwell (7-1) NFHS Network (7:30 PM)WKYK Radio (Audio-Only)
#3 North Lincoln (13-2) vs. #6 North Davidson (12-0) SFC Network (Live Video)
#2 R-S Central (13-1) vs. #10 Shelby (14-1) NFHS Network (7:00 PM)
 
3A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP SECOND ROUND PAIRINGS
East
#1 Terry Sanford (10-1) vs. #9 East Wake (13-2) NFHS Network (7:30 PM)
#5 D.H. Conley (10-4) vs. #13 Northwood (11-2) NFHS Network (7:30 PM)
#3 New Hanover (9-1) vs. #6 West Carteret (9-2)
#10 Northern Guilford (15-0) vs. #15 Westover (11-2) NFHS Network (6:30 PM)
West
#1 West Rowan (13-1) vs. #9 Cox Mill (11-2)
#4 Crest (14-1) vs. #12 North Iredell (12-2) Crest HS Video Stream
#3 Hickory (10-1) vs. #6 Mount Tabor (12-2) Facebook Live (Hickory)
#2 Weddington (14-0) vs. #7 Central Cabarrus (12-1) NFHS Network (6:30 PM)
 
4A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP SECOND ROUND PAIRINGS
East
#1 Laney (10-1) vs. #8 Lumberton (9-2) Facebook Live (Laney)
#4 Pinecrest (11-0) vs. #12 Rolesville (8-6) NFHS Network (6:00 PM)
#6 Apex Friendship (15-0) vs. #14 Richmond (7-3) NFHS Network (6:15 PM)
#2 Millbrook (15-0) vs. #10 Fuquay-Varina (11-2) MyRDC 28 (Sinclair – Live TV – 6:30 PM); NFHS Network (6:15 PM)
West
#1 Ardrey Kell (7-0) vs. #9 Hillside (11-3) NFHS Network (7:00 PM)
#4 R.J. Reynolds (12-1) vs. #5 Page (8-1) NFHS Network (7:00 PM)
#3 North Mecklenburg (9-0) vs. #6 Panther Creek (13-1) NFHS Network (7:00 PM)
#7 Hough (7-2) vs. #15 South Mecklenburg (5-2) NFHS Network (7:00 PM)