2021 Basketball First Round Approved Broadcast Listing

*Camera Feed Start Time in parentheses and subject to change. Please check MaxPreps.com for official start times.
 
1A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS
East
#1 Granville Central (2-10) vs. #16 Lakewood (7-2) NFHS Network (5:20 PM)
#8 West Columbus (2-10) vs. #9 Northside-Pinetown (8-4)
#5 East Carteret (6-6) vs. #12 John A. Holmes (8-5) NFHS Network (5:45 PM)
#4 Cape Hatteras (6-3) vs. #13 Riverside-Martin (6-4)
#3 Princeton (12-0) vs. #14 Manteo (3-8) NFHS Network (6:00 PM)
#6 North Edgecombe (3-1) vs. #11 Roxboro Community (3-3)
#7 Gates County (6-1) vs. #10 Vance Charter (7-2)
#2 Falls Lake Academy (7-0) vs. #15 Southside (5-3) FLA Athletic Website
West
#1 East Surry (12-0) vs. #16 Clover Garden (12-2) NFHS Network (6:00 PM)
#8 Robbinsville (13-1) vs. #9 Chatham Charter (8-2)
#5 Community School of Davidson (13-) vs. #12 Uwharrie Charter (7-2) NFHS Network (5:55 PM)
#4 North Rowan (9-2) vs. #13 Murphy (12-2) YouTube (North Rowan)
#3 Hiwassee Dam (8-4) vs. #14 Bishop McGuinness (8-4) YouTube (Hiwassee Dam)
#6 Mitchell (13-0) vs. #11 Mountain Island Charter (9-2) YouTube (Mitchell)WTOE Radio (Audio-Only)
#7 Elkin (6-6) vs. #10 Christ the King (8-5) NFHS Network (6:00 PM)
#2 Bessemer City (8-4) vs. #15 North Stanly (7-3) YouTube (Bessemer City)
 
2A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS
East
#1 First Flight (10-1) vs. #16 North Pitt (11-2) YouTube (First Flight)
#8 Kinston (9-3) vs. #9 Farmville Central (10-0)
#5 Randleman (10-3) vs. #12 Midway (9-4) NFHS Network (6:00 PM)
#4 Reidsville (5-4) vs. #13 Wheatmore (10-3) Facebook Live (Reidsville)
#3 East Duplin (12-1) vs. #14 Croatan (11-2) NFHS Network (5:45 PM)
#6 Southwest Onslow (11-1) def. #11 Whiteville (8-4); COVID
#7 Roanoke Rapids (9-1) vs. #10 St. Pauls (12-0) NFHS Network (5:45 PM)
#2 McMichael (4-8) vs. #15 North Lenoir (9-1) NFHS Network (6:00 PM)
West
#1 West Stokes (11-0) vs. #16 Ledford (11-3) YouTube (West Stokes)
#8 Pisgah (12-1) vs. #9 Newton-Conover (14-0) YouTube (Pisgah)
#5 Bunker Hill (7-0) vs. #12 North Davidson (10-2) Facebook Live
#4 Forest Hills (10-1) vs. #13 R-S Central (10-3) NFHS Network (6:00 PM)
#3 Salisbury (13-1) vs. #14 Patton (5-2)
#6 Shelby (14-0) vs. #11 East Lincoln (10-4) Shelby Website
#7 West Wilkes (11-0) vs. #10 North Surry (9-3) YouTube (West Wilkes); WWWC Radio (Audio-Only)
#2 Mountain Heritage (8-2) vs. #15 Wilkes Central (11-2) NFHS Network (6:00 PM)WKYK Radio (Audio Only)
 
3A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS
East
#1 Union Pines (11-1) vs. #16 Person (10-3) NFHS Network (5:15 PM)
#8 Swansboro (9-1) vs. #9 Clayton (10-2) NFHS Network (6:00 PM)
#5 Northwood (11-0) vs. #12 E.E. Smith (9-1) NFHS Network (6:00 PM)
#4 Terry Sanford (9-0) vs. #13 Jacksonville (8-2) NFHS Network (5:55 PM)
#3 Eastern Alamance (11-0) vs. #14 Harnett Central (9-2)
#6 Rocky Mount (10-0) vs. #11 Southeast Guilford (6-5) NFHS Network (5:45 PM)
#7 Asheboro (11-0) vs. #10 Chapel Hill (9-2)
#2 D.H. Conley (11-0) vs. #15 Northern Guilford (12-1) NFHS Network (6:00 PM)
West
#1 Freedom (9-0) vs. #16 North Buncombe (11-3) YouTube (Freedom)
#8 Cox Mill (9-4) vs. #9 Asheville (11-2) NFHS Network (6:00 PM)
#5 Northwest Cabarrus (11-2) vs. #12 Hickory (8-2) NFHS Network (7:00 PM)
#4 Ashbrook (12-1) vs. #13 Alexander Central (11-3) YouTube (Ashbrook)
#3 Jesse Carson (14-0) vs. #14 Kings Mountain (10-4) Facebook Live (Carson)
#6 Cuthbertson (13-1) vs. #11 Crest (10-4) NFHS Network (6:00 PM)
#7 Dudley (11-0) vs. #10 Charlotte Catholic (10-3)
#2 Enka (13-1) vs. #15 Southwest Guilford (8-2) NFHS Network (6:00 PM)
 
4A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS
East
#1 Ashley (12-1) vs. #16 Knightdale (11-2) Facebook Live (Ashley)
#8 Pinecrest (7-3) vs. #9 South View (6-4) NFHS Network (5:00 PM)
#5 Millbrook (11-1) vs. #12 Holly Springs (9-5) NFHS Network (4:45 PM)
#4 Jack Britt (10-0) vs. #13 Southeast Raleigh (6-1) NFHS Network (6:00 PM)
#3 Heritage (12-1) vs. #14 Hoggard (11-1) NFHS Network (6:00 PM)
#6 Garner (12-0) vs. #11 Purnell Swett (6-4) NFHS Network (7:00 PM); Facebook Live (Audio-Only, Trojan Sports Network)
#7 Apex Friendship (12-2) vs. #10 Seventy-First (6-4) NFHS Network (6:30 PM)
#2 Pine Forest (7-3) vs. #15 Laney (8-4) NFHS Network (4:50 PM)
West
#1 Z.B. Vance (7-0) vs. #16 South Mecklenburg (5-1) NFHS Network (6:00 PM)
#8 Jordan (8-2) vs. #9 Hickory Ridge (6-1) NFHS Network (6:00 PM)
#5 Northwest Guilford (12-1) vs. #12 Independence (5-2) NFHS Network (6:00 PM)
#4 East Forsyth (12-1) vs. #13 Ragsdale (7-1) NFHS Network (6:00 PM)
#3 Providence (6-0) vs. #14 Athens Drive (7-4) NFHS Network (5:50 PM)
#6 Panther Creek (9-1) vs. #11 North Mecklenburg (5-2) NFHS Network (6:00 PM)
#7 Myers Park (7-0) vs. #10 Lake Norman (9-1) NFHS Network (6:00 PM)
#2 South Caldwell (6-6) vs. #15 West Forsyth (10-3) - Caldwell Co. Schools Website
 

1A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND SCORES

East
#1 Granville Central (12-2) def. #16 Southside (6-3); COVID
#8 East Carteret (10-0) vs. #9 Bear Grass Charter (5-5) NFHS Network (7:30 PM)
#5 Riverside-Martin (11-0) vs. #12 Gates County (4-4) QwikCut (Riverside Martin NC)
#4 John A. Holmes (9-1) vs. #13 Pender (8-5) NFHS Network (6:00 PM)
#3 Wilson Prep (2-2) vs. #14 Lakewood (10-3)
#6 Princeton (14-0) vs. #11 Voyager Academy (8-4) NFHS Network (7:30 PM)
#7 Henderson Collegiate (8-2) vs. #10 Rosewood (11-3) NFHS Network (6:45 PM)WIZS Radio (Audio-Only)
#2 West Columbus (6-6) vs. #15 Perquimans (9-4)
West
#1 Mitchell (8-5) vs. #16 Research Triangle (7-3) YouTube (Mitchell)WTOE Radio (Audio-Only)
#8 North Stanly (11-2) vs. #9 Pine Lake Prep (14-1) NFHS Network (6:30 PM)
#5 Lincoln Charter (12-1) vs. #12 Murphy (10-4) NFHS Network (5:45 PM)
#4 Hiwassee Dam (8-4) vs. #13 Chatham Central (9-1) YouTube (Hiwassee Dam)
#3 Starmount (9-5) vs. #14 Uwharrie Charter (9-3) Facebook Live (Starmount)
#6 Mount Airy (11-3) vs. #11 Christ the King (10-3) NFHS Network (7:00 PM)
#7 Chatham Charter (12-1) vs. #10 Mountain Island Charter (12-2) NFHS Network (5:45 PM)
#2 Hayesville (14-0) vs. #15 Winston-Salem Prep (8-6) YouTube 
 
2A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND SCORES
East
#1 South Granville (11-3) vs. #16 Southwest Edgecombe (11-2) NFHS Network (6:45 PM)
#8 Hertford County (10-0) vs. #9 Farmville Central (10-0) NFHS Network (7:00 PM)
#5 Reidsville (10-1) vs. #12 Red Springs (7-4) Facebook Live (Reidsville)
#4 Randleman (12-2) vs. #13 Kinston (10-3) NFHS Network (7:30 PM)
#3 Washington (10-3) vs. #14 Wallace-Rose Hill (11-2)
#6 James Kenan (10-2) vs. #11 Trinity (9-5)
#7 St. Pauls (13-1) vs. #10 Morehead (8-5) Facebook Live (St. Pauls)
#2 Heide Trask (8-3) vs. #15 Northeastern (8-3) NFHS Network (6:00 PM)
West
#1 Hendersonville (12-0) vs. #16 Ledford (8-3) NFHS Network (6:00 PM)
#8 West Stanly (11-1) vs. #9 Atkins (12-1) NFHS Network (6:00 PM)
#5 Mountain Heritage (11-0) vs. #12 Salisbury (8-4) NFHS Network (7:30 PM)WKYK Radio (Audio-Only)
#4 Ashe County (10-3) vs. #13 West Caldwell (6-1) NFHS Network (6:00 PM); SkyBest TV (Delayed Video)
#3 North Lincoln (12-2) vs. #14 Forbush (9-3) SFC Network (Video Stream)KTC Broadcasting (Audio-Only Stream)
#6 North Davidson (11-0) vs. #11 East Lincoln (11-3) 
#7 Patton (6-0) vs. #10 Shelby (13-1) YouTube (Patton)
#2 R-S Central (12-1) vs. #15 Forest Hills (10-2) NFHS Network (6:00 PM)
 
3A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND SCORES
East
#1 Terry Sanford (9-1) vs. #16 Union Pines (7-3) NFHS Network (5:55 PM) Following Women’s Game
#8 Eastern Guilford (10-1) vs. #9 East Wake (12-2) NFHS Network (7:00 PM)
#5 D.H. Conley (9-4) vs. #12 Southern Durham (7-3) NFHS Network (7:30 PM)
#4 Rocky Mount (10-0) vs. #13 Northwood (10-2) NFHS Network (7:20 PM)
#3 New Hanover (8-1) vs. #14 Cleveland (11-3)
#6 West Carteret (8-2) vs. #11 Williams (9-4) NFHS Network (6:00 PM)
#7 East Chapel Hill (8-4) vs. #10 Northern Guilford (14-0) NFHS Network (7:00 PM)
#2 Southern Lee (7-3) vs. #15 Westover (10-2) NFHS Network (6:00 PM); WFJA Radio (Audio-Only)
West
#1 West Rowan (12-1) vs. #16 Monroe (9-3)
#8 A.C. Reynolds (10-4) vs. #9 Cox Mill (10-2) NFHS Network (6:00 PM)
#5 T.C. Roberson (11-3) vs. #12 North Iredell (11-2) NFHS Network (6:00 PM)
#3 Hickory (9-1) vs. #14 North Buncombe (10-4) Facebook Live (Hickory High Boys Basketball)
#6 Mount Tabor (11-2) vs. #11 Charlotte Catholic (11-2) NFHS Network (5:45 PM)
#7 Central Cabarrus (11-1) vs. #10 Kings Mountain (10-4) NFHS Network (6:30 PM)
#2 Weddington (13-0) vs. #15 Hunter Huss (9-4) UnionCountyHoops.com (Audio-Only)
 
4A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND SCORES
East
#1 Laney (9-1) vs. #16 Broughton (6-7)
#8 Lumberton (8-2) vs. #9 Leesville Road (8-6)
#12 Rolesville (8-6) def. #5 South Central (13-0); COVID
#4 Pinecrest (10-0) vs. #13 Southeast Raleigh (8-5) NFHS Network (6:30 PM)
#3 Heritage (10-2) vs. #14 Richmond (6-3) NFHS Network (7:45 PM)
#6 Apex Friendship (14-0) vs. #11 Hoggard (8-3) NFHS Network (5:00 PM)
#7 Pine Forest (8-3) vs. #10 Fuquay-Varina (10-2) NFHS Network (6:50 PM)
#2 Millbrook (14-0) vs. #15 New Bern (7-5) NFHS Network (6:15 PM)
West
#1 Ardrey Kell (6-0) vs. #16 Green Hope (9-4) NFHS Network (6:00 PM)
#8 Harding University (5-1) vs. #9 Hillside (10-3) NFHS Network (7:00 PM)
#5 Page (7-1) vs. #12 Glenn (9-2) NFHS Network (7:00 PM)
#4 R.J. Reynolds (11-1) vs. #13 Myers Park (5-2) NFHS Network (6:00 PM)
#3 North Mecklenburg (8-0) vs. #14 Jordan (8-5) NFHS Network (7:00 PM)
#6 Panther Creek (12-1) vs. #11 Grimsley (6-2) NFHS Network (7:30 PM)
#7 Hough (6-2) vs. #10 Rocky River (6-1) NFHS Network (7:00 PM)
#2 Independence (6-1) vs. #15 South Mecklenburg (4-2) NFHS Network (7:00 PM)