NCHSAA Regional Basketball Pairings Set

NCHSAA REGIONAL BASKETBALL TOURNAMENTS SET TO BEGIN 
IN FAYETTEVILLE, GREENSBORO




CHAPEL HILL-- The North Carolina High School Athletic Association's regional basketball tournaments, with one new host city, will get underway this week as the state's prep teams continue the road toward the state championships.


Sectional winners from the East will be going to Fayetteville for the first time after a 20-year run in Greenville. The games will be played both the Crown Coliseum and the Crown Arena in Fayetteville.


In the west, teams will be going to Greensboro for the second consecutive year, with games at the Greensboro Coliseum Special Events Center and Fleming Gymnasium at the University of North Carolina at Greensboro.

The Greensboro Sports Commission and Greensboro Area Convention and Visitors Bureau assist with the Western Regional. Among the major sponsors for the Eastern Regional are Wachovia, a Wells Fargo Company; the Public Works Commission, Cape Fear Valley Health Systems, and M.J. Soffe, LLC.


The winners from the regional tournament games will advance to the state championship contests.  The 97th men's championships and the 40th renewal of the women's finals will be held at the Dean E. Smith Center on the University of North Carolina campus and Reynolds Coliseum at North Carolina State University, scheduled for March 13. The 2-A and 4-A finals will be at the Smith Center while the 1-A and 3-A championships are set for Reynolds Coliseum.


On Monday, March 7, a press conference for the state championships will be held at the Radisson Research Triangle Park. The head coaches of each of the competing teams and other school officials will on hand to preview the upcoming games.


NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION
2011 REGIONAL BASKETBALL TOURNAMENT PAIRINGS
 
Eastern Regionals-Men


Class 3-A at Crown Arena
Tuesday, March 1, 7 p.m.:  Winterville South Central (24-5) vs. Rocky Mount (22-7)
Tuesday, March 1, 8:30 p.m.: Chapel Hill (21-4) vs. Southern Lee (23-4)
Saturday, March 5, 4 p.m.: championship at Crown Arena


Class 4-A at Crown Coliseum
Wednesday, March 2, 7 p.m.: Raleigh Wakefield (25-3) vs. Wilmington New Hanover (22-5)
Wednesday, March 2, 8:30 p.m.: Fayetteville Terry Sanford (27-2) vs. Raleigh Millbrook (20-9)
Saturday, March 5, 2 p.m.: championship at Crown Coliseum


Class 1-A at Crown Arena
Thursday, March 3, 7 p.m.:  Camden (23-5) vs. Red Springs (17-7)
Thursday, March 3, 8:30 p.m.: Pender (22-4) vs. Riverside (Martin County) (22-7)
Saturday, March 5, 2 p.m.:  championship at Crown Arena


Class 2-A at Crown Coliseum
Friday, March 4, 7 p.m.: Pittsboro Northwood (26-4) vs. West Bladen (23-4)
Friday, March 4, 8:30 p.m.:  High Point T.W. Andrews (26-2) vs. Kinston (22-5)
Saturday, March 5, 6 p.m.: championship at Crown Coliseum




Eastern Regionals--Women


Class 4-A at Crown Coliseum
Tuesday, March 1, 7 p.m.:  Hope Mills South View (28-0) vs. Northern Durham (24-3)
Tuesday, March 1, 8:30 p.m.: Raleigh Millbrook (29-1) vs. Southeast Raleigh (26-3)
Saturday, March 5, noon: championship at Crown Coliseum


Class 1-A at Crown Arena
Wednesday, March 2, 7 p.m.:  Chocowinity Southside (22-3) vs. Goldsboro (22-4)
Wednesday, March 2, 8:30 p.m.:  Southwest Onslow (22-3) vs. South Robeson (19-6)
Saturday, March 5, noon: championship at Crown Arena


Class 2-A at Crown Coliseum
Thursday, March 3, 7 p.m.:  Kinston (24-4) vs. Graham (22-6)
Thursday, March 3, 8:30 p.m.: East Bladen (28-1) vs. Pittsboro Northwood (20-9)
Saturday, March 5, 4 p.m.: championship at Crown Coliseum


Class 3-A at Crown Arena
Friday, March 4, 7 p.m.:  Cameron Union Pines (24-3) vs. Northern Nash (22-3)
Friday, March 4, 8:30 p.m.: Burlington Williams (26-3) vs. Winterville South Central (25-4)
Saturday, March 5, 6 p.m.: championship at Crown Arena






Western Regional-- Men


Class 1-A—Fleming Gym, UNC-Greensboro
Tuesday, March 1, 7 p.m.: North Rowan (24-5) vs. Murphy (21-5)
Tuesday, March 1, 8:30 p.m.: Cherryville (25-4) vs. Winston-Salem Prep (23-9)
Saturday, March 5, noon:  championship 


Class 2-A—Greensboro Coliseum Special Events Center
Wednesday, March 2, 7 p.m.:  Berry Academy (26-2) vs. Burnsville Mountain Heritage (22-6)
Wednesday, March 2, 8:30 p.m.:  East Rutherford (24-1) vs. Salisbury (20-6)
Saturday, March 5, 2 p.m.:  championship 


Class 3-A --Fleming Gym, UNC-Greensboro
Thursday, March 3, 7 p.m: Gastonia Hunter Huss (26-2) vs. West Rowan (18-10)
Thursday, March 3, 8:30 p.m.: Concord (25-3) vs. Hickory (25-3)
Saturday, March 5, 6 pm: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center


Class 4-A—Greensboro Coliseum Special Events Center
Friday, March 4, 7 p.m.: Pfafftown Ronald Reagan (26-1) vs. West Charlotte (25-2)
Friday, March 4, 8:30 p.m.: Charlotte Olympic (28-1) vs. Winston-Salem Mount Tabor (25-4)
Saturday, March 5, 8 p.m.: championship 




Western Regional -- Women


Class 1-A: Fleming Gym, UNC-Greensboro
Wednesday, March 2, 7 p.m.: Cherokee (23-4) vs. Kernersville Bishop McGuinness (23-6) 
Wednesday, March 2, 8:30 p.m.: Saxapahaw River Mill Academy (34-1) vs. Murphy (22-5)
Saturday, March 5, 2 p.m.: championship 


Class 2-A: Greensboro Coliseum Special Events Center
Thursday, March 3, 7 p.m.: Salisbury (24-1) vs. Catawba Bandys (27-3)
Thursday, March 3, 8:30 p.m.: Newton-Conover (24-3) vs. Thomasville (23-6)
Saturday, March 6, 4 p.m: championship 


Class 3-A: Fleming Gym, UNC-Greensboro
Friday, March 5, 7 p.m.: Hickory (26-2) vs. Monroe Parkwood (25-2)
Friday, March 5, 8:30 p.m.: North Iredell (25-1) vs. Asheville Clyde Erwin (22-5)
Saturday, March 6, 4 p.m: championship 
 
Class 4-A: Greensboro Coliseum Special Events Center
Tuesday, March 1, 7 p.m.: Matthews David Butler (30-0) vs. Charlotte Mallard Creek (26-4)
Tuesday, March 1, 8:30 p.m.: Southwest Guilford (27-2) vs. Huntersville Hopewell (25-3)
Saturday, March 5, noon:  championship