Opening Round Women's Tennis Championship Pairings

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION

2010 WOMEN'S TENNIS STATE CHAMPIONSHIP PAIRINGS

(the region out of which the individual or team qualified and the seed from the region are also listed)

October 29-30, 2010



MIDDLE CREEK HIGH SCHOOL, APEX

CLASS 1-A SINGLES

East 1: Lori Wang (Raleigh Charter) vs. West 4: Katy Jones (Kernersville Bishop McGunness)

West 2: Merry Kesler (Mount Airy) vs. East 3: Krissy O'Brien (Lejeune)

West 1: Jordan Jackson (Mount Airy) vs. East 4: Stormy Jacobs (East Columbus)

East 2: Alice Huang (Durham N.C. School of Science and Math) vs. West 3: Ashlyn Reece (Elkin)



CLASS 1-A DOUBLES

East 1: Nelessa Lewis-Janice Wong (Durham N.C. School of Science and Math) vs. West 4: Emma White-Sarah Gwyn (Elkin)

West 2: Elizabeth Dinkins-Jade Hughes (Mount Airy) vs. East 3: Kellen Edwards-Carson Peele (Williamston Riverside)

West 1: Delana Hinson-Samantha Kellis (East Montgomery) vs. East 4: Rafailia Vogiatzis-Lindsay Williams (Williamston Riverside)

East 2: Sarah Choa-Sarah Parsons (Durham N.C. School of Science and Math) vs. West 3: Haley Pack-Cana Rierson (North Stokes)





CARY TENNIS CENTER, CARY

CLASS 2-A SINGLES

East 1: Kate Power (Kill Devil Hills First Flight) vs. West 4:Penny Lane Buckner (Burnsville Mountain Heritage)

Midwest 2: Madeline Hoskins (Salisbury) vs. Mideast 3: Francie Trent (Reidsville)

West 1: Hillary Lutz (Shelby) vs. East 4: Elizabeth Thompson (Tarboro)

Mideast 2: Catherine Shachtman (Pittsboro Northwood) vs. Midwest 3: Natalie Bravi (Thomasville)

Mideast 1: Hannah Marion (Hillsborough Cedar Ridge) vs. Midwest 4: Hanna Moxley (West Stanly)

West 2: Kaylyn Key (Maiden) vs. East 3: Michelle Bennett (Newport Croatan)

Midwest 1: Katelyn Storey (Salisbury) vs. Mideast 4: Jessica VanLeuvan (Trinity Wheatmore)

East 2: Morgan Sheehan (Swansboro) vs. West 3: Hunter Hall (Brevard)



CLASS 2-A DOUBLES

East 1: Lauren Carraway-Jessica Hatch (Greene Central) vs. West 4: Emily Bridges-Victoria Beam (Shelby)

Midwest 2: Joy Loeblein-Erika Nelson (Salisbury) vs. Mideast 3:Mary Rodgman-Megan Mauriello (Hillsborough Cedar Ridge)

West 1: Claire Rinaldo-Anne Rinaldo (East Lincoln) vs. East 4: Maggie King-Julie Hayes (Tarboro)

Mideast 2: Sondra Anton-Alyssa Shuster (Carrboro) vs. Midwest 3: Anna Flynn-Sallie Kate Meyerhoeffer (Salisbury)

Mideast 1: Amanda Clark-Lindsey Prytle (Siler City Jordan-Matthews) vs. Midwest 4: Courtney Bowers-Lizzie Hanes (Ashe County)

West 2: Julia Van Horn-Taylor Snowdon (Brevard) vs. East 3: Morgan King-Kalynn Bridgers (Tarboro)

Midwest 1: McKenna Karris-Kalli Karras (Waxhaw Cuthbertson) vs. Mideast 4: Dzidzai Muyengwa-Rebecca White (Roanoke Rapids)

East 2: Quinn Carlton-Allie Miller (East Duplin) vs. West 3: Shaunasie Perkins-Michaella Lashley (North Lincoln)





BURLINGTON TENNIS CENTER, BURLINGTON

CLASS 3-A SINGLES

East 1: Randi Price (Nash Central) vs. West 4:Jackie Lomboy (Hickory)

Midwest 2: Kayla Price (Charlotte Harding) vs. Mideast 3:Tori Huffman (Eden Morehead)

West 1: MacKenzie LaSure (Asheville), bye

Mideast 2: Melissa Tally (Cameron Union Pines) vs. Midwest 3:Ashley Verhein (Charlotte Catholic)

Mideast 1: Masey DeMoss (Mayodan McMichael) vs. Midwest 4: Kathryn Brown (Concord)

West 2: Taylor Baird (Belmont South Point) vs. East 3: Aly Jones (Wilson Hunt)

Midwest 1: Jasmine Gabriel (Weddington) vs. Mideast 4: Rachael Lynch-Daniels (Raleigh Cardinal Gibbons)

East 2: Kaley Price (Nash Central) vs. West 3: Madeline Killen (Belmont South Point)



CLASS 3-A DOUBLES

East 1: Mallory Short-Meredith Pruden (Wilson Fike) vs. West 4: Laurie McNeilly-Raven Johnson (Lawndale Burns)

Midwest 2: Sarah Carroll-Kindell Schmitt (Weddington) vs. Mideast 3: Cori Krause-Monica Panosian (Raleigh Cardinal Gibbons)

West 1: Taylor Theodossiou-Alix Theodossiou (Asheville) vs. East 4: Janielle Daniel-Joanne Talton (Eastern Wayne)

Mideast 2: Rosheny Edathil-Sydney Brooks (Burlington Williams) vs. Midwest 3: Hannah Florian-Robyn Buchannan (Waxhaw Marvin Ridge)

Mideast 1: Lauren Brooker-Caroline Smith (Raleigh Cardinal Gibbons) vs. Midwest 4: Jasmine Carrothers-JaNay Carrothers (Charlotte Harding)

West 2: Andrea Bell-Savannah Herman (Franklin) vs. East 3: Kelsey Martin-Courtney Gould (Greenville D.H. Conley)

Midwest 1: Rachel Tomchin-Grace Deering (Charlotte Catholic) vs. East 4:Raleigh McCoy-Claire Dockrill (Western Alamance)

East 2: Lindsay Thomas-Caroline Nelson (Rocky Mount) vs. West 3: Kate Sutton-Nikki Valley (Franklin)



MILLBROOK EXCHANGE PARK, RALEIGH

CLASS 4-A SINGLES



East 1: Lauren Frazier (Greenville Rose) vs. West 4: Meredith Smith (Watauga)

Midwest 2: Alex Silver (Greensboro Grimsley) vs. Mideast 3:Jamie Rogers (Cary)

West 1: Grace Baker (Charlotte Myers Park)vs. East 4: Ally Parziale (Southern Pines Pinecrest)

Mideast 2: Sarah King (Raleigh Broughton) vs. Midwest 3: Elizabeth Ansari (Greensboro Page)

Mideast 1: Melissa Kandinata (Cary Green Hope) vs. Midwest 4: Clare Cox (Greensboro Grimsley)

West 2: Shannon Herndon (Watauga) vs. East 3: Marisa Pereira (Fayetteville Jack Britt)

Midwest 1: Natsuko Takayanagi (Northwest Guilford) vs. Mideast 4: Brittany Hill (East Chapel Hill)

East 2: Tyler Baker (Fayetteville Terry Sanford) vs. West 3: Jessica Perez (Charlotte Myers Park)





CLASS 4-A DOUBLES

East 1:McKayla Zupan-Elizabeth Hodges (Wilmington Hoggard) vs. West 4: Julia Ferell-Maggie Siebert (Mooresville)

Midwest 2: Kaleigh Bullard-Logan Hurley (Southeast Guilford) vs. Mideast 3:Helen Wang-Audrey Channel (Cary Green Hope)

West 1:Abby Segodnia-Samantha Forlenza (South Mecklenburg) vs. East 4: Kaytlyn Gilbert-Claire Lieberman (Fayetteville Terry Sanford)

Mideast 2: Hamilton Lovett-Katie Davidson (Raleigh Broughton) vs. Midwest 3:Roxanne Henshall-Allison Schoonhagen (Greensboro Grimsley)

Mideast 1: Katie Kane-Maggie Kane (Raleigh Broughton) vs. Midwest 4: Nicki Segur-Nadra El-Beshti (Winston-Salem R.J. Reynolds)

West 2: Kyla Risko-Allie Gamble (South Mecklenburg) vs. East 3: Helen Zhang-Laura Hatcher (Fayetteville Terry Sanford)

Midwest 1: Majdou Lavoie-Lauren Tuscano (Greensboro Grimsley) vs. Mideast 4: Tessa Johnson-Jasmine Sun (East Chapel Hill)

East 2: Anna Hodges-Caitlin Neal (Wilmington Hoggard) vs. West 3: Emily Carpenter-Olivia Turnbull (Charlotte Myers Park)