2009 NCHSAA Regional Basketball Pairings Listed

NCHSAA REGIONAL BASKETBALL TOURNAMENTS SET TO BEGIN IN GREENVILLE, GREENSBORO





CHAPEL HILL-- The North Carolina High School Athletic Association's regional basketball tournaments will get underway this week as the state's prep teams continue the road toward the state championships.



Sectional winners from the East will be going to Greenville for the 19th straight year, for the Eastern Regionals. The men's games will be played at Minges Coliseum on the campus of East Carolina University,

while the women's contests are set for J.H. Rose High School. In the west, teams will be going to Greensboro for the first time, with games at the Greensboro Coliseum Special Events Center and Fleming Gymnasium at the University of North Carolina at Greensboro.



University Health Systems of Eastern Carolina, the city of Greenville and the Greenville Convention and Visitors Bureau are the Eastern Regional primary sponsors. The Greensboro Sports Commission and the Greensboro Convention and Visitors Bureau, along with UNC Greensboro and the Greensboro Coliseum, assist with the Western Regional.



With a forecast for inclement weather possible in the next couple of days, there is a possibility that playing dates might have to be adjusted, but those would be announced later if necessary.



The winners from the regional tournament games will advance to the state championship contests. The 95th men's championships and the 38th renewal of the women's finals will be held at the Dean E. Smith Center on the University of North Carolina campus and Reynolds Coliseum at North Carolina State University, scheduled for March 14. The 2-A and 4-A finals will be at the Smith Center while the 1-A and 3-A championships are set for Reynolds Coliseum.



On Monday, March 9, a press conference for the state championships will be held at the Radisson Research Triangle Park. The head coaches of each of the competing teams and other school officials will on hand to preview the upcoming games.



NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION 2009 REGIONAL BASKETBALL TOURNAMENT PAIRINGS



Eastern Regionals-Men

Williams Arena at Minges Coliseum, East Carolina University



Class 1-A

Wednesday, March 4, 7 p.m.: Weldon (26-1) vs. South Robeson (17-6)

Wednesday, March 4, 8:30 p.m.: Camden (25-3) vs. Pender (23-6)

Saturday, March 7, 3 p.m.: championship



Class 2-A

Thursday, March 5, 7 p.m.: South Brunswick (24-5) vs. Pittsboro Northwood (18-5)

Thursday, March 5, 8:30 p.m.: East Duplin (21-6) vs. Burlington Cummings (21-6)

Saturday, March 7, 5 p.m.: championship



Class 3-A

Friday, March 6, 7 p.m.: Northern Guilford (27-3) vs. Bertie (22-4)

Friday, March 6, 8:30 p.m.: Kinston (26-3) vs. Greensboro Dudley (26-3)

Saturday, March 7, 7 p.m.: championship



Class 4-A

Tuesday, March 3, 7 p.m.: Cary Panther Creek (28-2) vs. Fayetteville Jack Britt (24-6)

Tuesday, March 3, 8:30 p.m.: Raleigh Enloe (28-2) vs. Fayetteville Terry Sanford (26-3)

Saturday, March 7, 1 p.m.: championship





Eastern Regionals--Women

J.H. Rose High School, Greenville



Class 1-A

Tuesday, March 3, 7 p.m.: Weldon (25-2) vs. Manteo (24-5)

Tuesday, March 3, 8:30 p.m.: East Bladen (24-2) vs. East Columbus (24-4)

Saturday, March 7, 1 p.m.: championship



Class 2-A

Wednesday, March 4, 7 p.m.: Graham (26-1) vs. Jacksonville Northside (25-3)

Wednesday, March 4, 8:30 p.m.: Southwest Onslow (25-3) vs. Orange (20-6)

Saturday, March 7, 3 p.m.: championship



Class 3-A

Thursday, March 5, 7 p.m.: Winterville South Central (28-0) vs. Rockingham County (25-5)

Thursday, March 5, 8:30 p.m.: Greensboro Dudley (27-3) vs. Wilson Beddingfield (26-3)

Saturday, March 7, 5 p.m.: championship



Class 4-A

Friday, March 6, 7 p.m.: Hope Mills South View (28-1) vs. Durham Hillside (24-5)

Friday, March 6, 8:30 p.m.: Wilmington Hoggard (25-2) vs. Southeast Raleigh (24-2)

Saturday, March 7, 7 p.m.: championship





Western Regional-- Men



Class 1-A—Fleming Gym, UNC Greensboro

Friday, March 6, 7 p.m.: Kernersville Bishop McGuinness (28-2) vs. Hendersonville (17-9)

Friday, March 6, 8:30 p.m.: Cherryville (22-8) vs. South Stokes (12-15)

Saturday, March 7, 4 p.m.: championship



Class 2-A—Greensboro Coliseum Special Events Center

Tuesday, March 3, 7 p.m.: Shelby (26-2) vs. West Caldwell (22-6)

Tuesday, March 3, 8:30 p.m.: East Lincoln (26-4) vs. Ashe County (25-3)

Saturday, March 7, noon: championship



Class 3-A --Greensboro Coliseum Special Events Center

Wednesday, March 4, 7 p.m: Concord (28-1) vs. Charlotte Catholic (13-15)

Wednesday, March 4, 8:30 p.m.: High Point T.W. Andrews (24-4) vs. Gastonia Forestview (23-6)

Saturday, March 7, 2 p.m.: championship



Class 4-A— Fleming Gym, UNC Greensboro

Thursday, March 5, 7 p.m.: Huntersville Hopewell (27-0) vs. Charlotte Ardrey Kell (21-8)

Thursday, March 5, 8:30 p.m.: Winston-Salem Mount Tabor (28-1) vs. Charlotte Myers Park (24-6)

Saturday, March 7, 4 p.m.: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center





Western Regional -- Women



Class 1-A: Fleming Gym, UNC Greensboro

Tuesday, March 3, 7 p.m.: Hiwassee Dam (28-5) vs. East Surry (25-5)

Tuesday, March 3, 8:30 p.m.: Kernersville Bishop McGuinness (26-4) vs. Robbinsville (25-2)

Saturday, March 7, noon: championship



Class 2-A: Fleming Gym, UNC Greensboro

Wednesday, March 4, 7 p.m.: East Davidson (30-0) vs. Sylva Smoky Mountain (24-3)

Wednesday, March 4, 8:30 p.m.: Mitchell (27-2) vs. Salisbury (26-3)

Saturday, March 7, 2 p.m.: championship



Class 3-A: Greensboro Coliseum Special Events Center

Thursday, March 5, 7 p.m.: Statesville (26-3) vs. Asheville T.C. Roberson (25-4)

Thursday, March 5, 8:30 p.m.: Gastonia Forestview (25-4) vs. Concord (26-4)

Saturday, March 7, 6 p.m.: championship



Class 4-A: Greensboro Coliseum Special Events Center

Friday, March 6, 7 p.m.: Matthews David Butler (29-1) vs. Charlotte Mallard Creek (22-6)

Friday, March 6, 8:30 p.m.: West Charlotte (25-3) vs. East Mecklenburg (25-4)

Saturday, March 7, 8 p.m.: championship