Kayla Scuipider Captures 1a/2a/3a Individual Title In Women's Golf

1A/2A/3A WOMEN’S GOLF



WEST HENDERSON’S SCUIPIDER HOLDS ON TO WIN

CHAMPIONSHIP IN NCHSAA 1A/2A/3A WOMEN’S GOLF



SOUTHERN PINES— West Henderson’s Kayla Scuipider held on to capture the individual championship on Tuesday in the North Carolina High School Athletic Association’s state 1A/2A/3A women’s golf championships at the Longleaf Golf and Country Club.



Scuipider, who finished tied for third in the individual standings in the 2008 championships, had a four-over 75 on the final day to go with an opening round 74 for a 149 total, three shots ahead of the field. Gastonia Ashbrook’s Megan Burnham, who had Tuesday’s best round with a 72, and Andrea Robbins of Climax Providence Grove were tied for second at 152.



A trio of golfers, including Lori Beth Adams of Western Alamance, Mattie Toby of East Lincoln and Pikeville Charles B. Aycock freshman Tara Simmons, were knotted for fourth at 154.



The championship layout was par 71 and 5,618 yards. Courtney Gunter of Indian Trail Porter Ridge won the last three individual championships but graduated.



In the team standings, West Henderson rallied from eight shots down after the opening day to record a 509 and win the title by eight shots over first-day leader Salisbury. Hampstead Topsail was third at 521.



Two-time defending champion Cameron Union Pines did not qualify a team for the tournament.



The best three scores of a team counted toward the team totals, and a total of 12 teams and 78 golfers competed in the event, the seventh year that a separate 1A/2A/3A championship has been held.



Wendy’s is the presenting sponsor of the NCHSAA sports program.



NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION

2009 STATE 1A/2A/3A WOMEN’S GOLF CHAMPIONSHIPS

Longleaf Golf and Country Club



Tuesday’s Results—Final Team Standings



1. West Henderson 258-251--509

2. Salisbury 250-268--518

3. Hampstead Topsail 261-260--521

4. Western Alamance 273-255--528

5. Pittsboro Northwood 266-267--533

6. East Lincoln 279-270--549

7. Northern Guilford 274-276--550

8. Charlotte Catholic 274-277--551

9. Belmont South Point 290-296--586

10. Wilson Fike 290-306--596

11. Southern Lee 296-301--597

12. Black Mountain C.D.Owen 304-300--604



Tuesday’s Results – Final Individual Scores

First Name Last Name School/Grade Day 1 Total Day 2 Total Total

Kayla Sciupider West Henderson 74 75 149

Megan Burnham Ashbrook 80 72 152

Andrea Robbins Providence Grove 79 73 152

Lori Beth Adams Western Alamance 78 76 154

Tara Simmons CB Aycock, 9th 76 78 154

Mattie Toby E. Lincoln 78 76 154

Samantha Gilder Union Pines, 12th 82 77 159

Emily Brooks Northwood, 10th 82 80 162

Madison Kennedy Salisbury, 11th 80 84 164

Mallory Warrick Wilson Fike, 11th 80 84 164

Jasmine Reeves E.astern Wayne, 12th 86 80 166

Mary Katherine Donovan Topsail, 10th 88 81 169

Lily Yatawara Salisbury, 10th 85 84 169

Lauren Auman SW Randolph 85 85 170

Leslie Long Forbush 85 85 170

Anna Padgett W. Henderson 82 88 170

Lauren Robertson Hibriten 84 86 170

Kathryn Rand Topsail, 12th 86 86 172

Sarah Bertram Concord 85 88 173

Heather Dockrill Western Alamance 88 87 175

Rachel Walker Marvin Ridge 88 87 175

Marley Felthousen Currituck, 9th 87 89 176

Amanda Hampton Marvin Ridge 90 86 176

Taylor Penzer Northern Guilford 86 90 176

Haley Woodward Charlotte Catholic 87 89 176

Katie Nance East Davidson 89 88 177

Chelsea Bridges Enka 86 93 179

Avri Smith Northwood, 10th 90 90 180

Brooke White Topsail, 12th 87 93 180

Emma Marlatt Chapel Hill, 11th 84 97 181

Katie Knepp West Rowan 96 86 182

Katie Barnette South Point 92 92 184

Katie Gay Southern Lee 89 95 184

Allea Hawkins Hendersonville 91 93 184

Devan Murphy Charlotte Catholic 94 90 184

Catlin Wald C.D. Owen 93 91 184

Tessa Davis Eastern Randolph 92 93 185

Elizabeth Ewing Northern Guilford 92 93 185

Amber Lyerly Salisbury, 11th 85 100 185

Kelly Mansfield West Carteret, 11th 96 90 186

Marianne Burris E.ast Burke 96 91 187

Jerica Ledford Mountain Heritage 97 90 187

Tailar Murphy Northern Guilford 96 93 189

Paige Fox North Buncombe 95 95 190

Carly Jackson West Henderson 102 88 190

Maggie Denny Northwood, 10th 94 97 191

Maggie Hill Charlotte Catholic 93 98 191

Jensen Pendry Forbush 99 92 191

Jamie Barnes Brevard 96 97 193

Christi Mileski Princeton, 11th 100 93 193

Madison Blythe Eastern Guilford 97 97 194

Rebecca Mirovich Mt. Pleasant 97 97 194

Abby Kjome S. Brunswick, 10th 96 99 195

Kathryn Vance Statesville 100 95 195

Kasi Benskin East Lincoln 98 98 196

Rachel Trent C.D. Owen 105 91 196

Lauren Larison C.B. Aycock, 11th 99 98 197

Erica Hicks Kings Mountain 88 110 198

Alex Mills West Rowan 101 97 198

Katie Gilliam Western Alamance 107 92 199

Tori McGowan Mt. Airy 97 102 199

Brittany Smith East Lincoln 103 96 199

Taylor Frazier Southern Lee 102 98 200

Samantha Haviland East Rowan 104 96 200

Katie Reid Freedom 96 104 200

Madi Cauble South Point 100 101 201

Katelyn Demille Weddington 102 99 201

Paige Donaldson South Point 98 103 201

Ashlyn Setzer Fred T. Foard 99 102 201

Lauren Caldwell Tuscola 104 101 205

Kristen Cuddington Beddingfield, 11th 105 100 205

Molly Gore S. Brunswick,10th 105 100 205

Haley Hudson Southern Lee, 9th 105 108 213

Mary Whitt Fike, 12th 103 111 214

Natalee Clayton South Point 109 108 217

Kaitlyn Casulli Fike, 12th 107 111 218

Kasie Tolbert North Surry 109 111 220

Eme Gwynn Charles D. Owen 106 118 224