Burlington Cummings, North Rowan Earn NCHSAA State 2-A Team Titles In Track


GREENSBORO – Senior Latoya James won three individual

events to lead Burlington Cummings to the team title in the North Carolina

High School Athletic Association women’s 2-A track and field championships

at the Irwin Belk Track on the campus of North Carolina A&T State University

on Friday.



Cummings tallied 73 points to 64 for runner-up Raleigh

Cardinal Gibbons. Cummings earned its second consecutive team title and

eighth women’s state track championship since 1994.



James, who was named the Most Valuable Performer in the

women’s meet for the second straight year, won the 100-meter hurdles, the

300-meter hurdles and the long jump while finishing second in the triple

jump to pace Cummings. Her time in the 300 hurdles of 43.76 seconds set a

new NCHSAA 2-A record.



Hillsborough Cedar Ridge was third in the women’s

standings with 58.5 points, followed by Farmville Central (37.5) and Durham

School of the Arts (33). There were 46 teams that tallied points in the

women’s meet.



Perennial men’s track power North Rowan held off the field

to capture its fourth NCHSAA crown in the last five years and ninth track

title in the last 14. North tallied 60 points to 44 for Cardinal Gibbons,

with Monroe in third at 38 and Forest Hills fourth at 33. Farmville Central,

Jacksonville Northside and St. Pauls knotted at fifth with 29 points apiece.



A total of 55 schools scored points in the men’s meet.



Phillip Bush and John Bostick were among the leaders for

the deep North Rowan team. Bush earned first place in both the 100 and 200

meters while Bostick captured top honors in both hurdle events.



Sean Sewell, a senior at Cardinal Gibbons, earned the MVP

honors in the men’s meet. He set new state 2-A marks in winning both the

1600 and 3200 meter events, taking the 1600 in 4:17.69 and winning the 3200

with a mark of 9:25.83, and ran a leg on the victorious 3200-meter relay

team.



The Greensboro Convention and Visitors Bureau, the

Greensboro Sports Commission, North Carolina Amateur Sports and Pepsi-Cola

served as the host city sponsors for the event, and Wendy’s and the Carolina

Ford Dealers are the presenting sponsors of the NCHSAA sports program.



NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION

2007 STATE 2-A TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

Irwin Belk Track, N.C. A&T State University, Greensboro

Greensboro, NC



MEN

TEAM SCORING

1, North Rowan 60. 2, Raleigh Cardinal Gibbons 44. 3, Monroe 38. 4,

Forest Hills 33. 5, (tie) St. Pauls, Farmville Central and Northside (Jax)

29. 8, Reidsville 25. 9, North Brunswick 23. 10, Brevard 22.5. 11,

Graham 21. 12, (tie) Shelby and Southern Guilford 20. 14, Southern Vance

19. 15, (tie) Durham School of the Arts and Cedar Ridge 18. 17, Madison

16. 18, Ledford 14. 19, East Duplin 13. 20, Swansboro 11. 21, (tie)

Mount Pleasant and West Stokes 10. 23, (tie) East Henderson, West

Caldwell, South Lenoir and West Bladen 9. 27, (tie) Salisbury, Pisgah and

Southwest Onslow 8. 30, Bandys 7.5. 31, (tie) West Henderson, Burlington

Cummings, Hibriten and Forbush 7. 35, (tie) North Stanly, Wilkes Central,

West Davidson, East Lincoln and Starmount 6. 40 (tie) McMichael, Owen

and Red Springs 5. 43, (tie) North Pitt and Smoky Mountain 4.50. 45,

(tie) First Flight and East Rutherford 4. 47, (tie) Mitchell, North Lenior,

Surry Central, Northwood and Tarboro 3. 52, (tie) Bunker Hill and West

Lincoln 2. 54, (tie) Lincolnton and Edenton Holmes 1



INDIVIDUAL RESULTS

100 (Wind: +1.1) - 1, Phillip Bush, North Rowan, 10.84. 2, Jamaal

Williams, Southwest Onslow, 10.97. 3, DeJerod Clapp, Graham, 11.01. 4,

Marques Showell, Northside (Jax), 11.07. 5, Derrel Cannady, Wilkes Central,

11.09. 6, Tobias Palmer, Northwood, 11.10. 7, Northern Lanier, Farmville

Central, 11.16. 8, Frankie Waters, Brevard, 11.24.

200 (Wind: +3.4) - 1, Phillip Bush, North Rowan, 21.66w. 2, Northern

Lanier, Farmville Central, 22.03w. 3, Justin Prevette, West Davidson,

22.07w. 4, Jameze Massey, Monroe, 22.17w. 5, Thomas Dove, South Lenoir,

22.29w. 6, William Graves, Southern Guilford, 22.47w. 7, Rodrick Blake,

Shelby, 22.75w. 8, Tarvio Mckinney, Durham School of Arts, 22.96w.

400 - 1, LePatrick Currie, St. Pauls, 49.69. 2, Tarvio Mckinney, Durham

School of Arts, 49.80. 3, Justin McCombs, Bandys, 49.88. 4, Jesse Hoots,

Forbush, 50.28. 5, Riterio Lyons, First Flight, 51.11. 6, Ricky Bolton,

Graham, 51.80. 7, Darius Cox, Monroe, 53.51. 8, AJ Dacosta, Northside

(Jax), 53.57.

800 - 1, Drew Tucker, West Stokes, 1:54.21. 2, Stephon Roach, Reidsville,

1:57.89. 3, Kwame Boatwright, Durham School of Arts, 1:58.60. 4, Troy

Smith, South Lenoir, 2:01.89. 5, Dimitri Sebikali, Cedar Ridge, 2:02.65. 6,

Alex Cremer, West Henderson, 2:04.22. 7, Josh Shore, Forbush, 2:04.40. 8,

Cole Anderson, Northside (Jax), 2:04.75.

1600 - 1, Sean Sewell, Raleigh Cardinal Gibbons, 4:17.69. (Meet record.

Old, 4:18.56, by Aaron Keller, North Henderson, 1996). 2, Jeremy Gerlach,

Cedar Ridge, 4:32.74. 3, Mark Sullivan, Raleigh Cardinal, Gibbons, 4:35.49.

4, Andrew Hege, Ledford, 4:35.73. 5, Ason Forsyth, Forest Hills, 4:38.99.

6, Dakota Norris, Mitchell, 4:46.03. 7, Cameron Witherspoon, Bunker Hill,

4:46.81. 8, Justin Gragg, West Caldwell, 4:47.11.

3200 - 1, Sean Sewell, Raleigh Cardinal Gibbons, 9:25.83. (Meet record.

Old, 9:27.32, by Jon Weldon, Thomasville, 1994). 2, Justin Gianni, Raleigh

Cardinal Gibbons, 9:34.78. 3, Josey Weaver, Madison, 9:58.62. 4, Ason

Forsyth, Forest Hills, 10:05.08. 5, Zachery Bryan, Reidsville, 10:08.00. 6,

Andrew Hege, Ledford, 10:16.59. 7, Aaron Wilkins, Surry Central, 10:20.19.

8, Jake Murphy, Surry Central, 10:26.69. 1

110 hurdles (Wind: +2.6) - 1, John Bostick, North Rowan, 14.11w. 2,

Frankie Waters, Brevard, 14.61w. 3 Anthony Smith, Salisbury, 14.72w. 4,

Michael Simmerson, Owen, 14.81w. 5, LeBrian Parker, North Stanly, 15.56w. 6,

Richard Griffis, Burl Cummings, 15.59w. 7, Phillip Bush 12 North Rowan

17.85w. Northern Lanier, Farmville Central, did not finish.

300 hurdles - 1, John Bostick, North Rowan, 39.18.

2, Jordan Blazer, Pisgah, 39.73. 3, David Royster, Shelby, 39.98. 4,

Rodney Smith, North Rowan, 40.13. 5, Mario Brown, Graham, 40.78. 6,

Kenduall Thorbs, North Lenior, 41.81. 7, LeBrian Parker, North Stanly,

42.94. 8, Justin Pyung, East Henderson, 55.13.

400 relay - 1, Forest Hills, 43.25. 2, Monroe, 43.27. 3, Southern

Guilford, 43.62. 4, Northside (Jax), 43.70. 5, North Brunswick, 43.82.

6, Tarboro, 43.96. 7, McMichael, 44.00. 8, Lincolnton, 44.23.

800 relay - 1, Southern Vance, 1:29.48. 2, Graham, 1:30.20. 3, Northside

(Jax), 1:30.40. 4, Southern Guilford, 1:30.72. 5, St. Pauls, 1:30.89. 6,

McMichael, 1:31.24. 7, Monroe, 1:31.77. 8, Shelby, 1:31.99.

1600 relay - 1, Forest Hills, 3:28.94. 2, West Caldwell, 3:29.01. 3,

Brevard, 3:30.50. 4, Reidsville, 3:30.95. 5, Southern Vance, 3:32.59. 6,

Shelby, 3:34.30. 7, Wilkes Central, 3:35.51. 8, Cedar Ridge, 3:35.90.

3200 relay - 1, Raleigh Cardinal Gibbons, 8:04.63. 2, Reidsville,

8:18.19. 3, Brevard, 8:23.29. 4, Cedar Ridge, 8:26.41. 5, West Henderson,

8:31.95. 6, Northside (Jax), 8:37.88. 7, Madison, 8:38.94. 8, Holmes,

8:39.01.

High jump - 1, Jarvis Craig, Monroe, 6-2. 2, Cameron Hopper, Shelby, 6-2.

3, Kendrick McKoy, West Bladen, 6-2. 4, (tie) Colton Fortner, Smoky

Mountain, and Letterious Moore,

North Pitt, 6-0. 6, Kwame Boatwright, Durham School of Arts, 6-0. 7,

Robert Bost, West Lincoln, 6-0. 8, Anthony Mcdonald, St. Pauls, 6-0.

Pole vault - 1, Landon Patterson, Mount Pleasant, 14-6. 2, Wesley Garren,

East Henderson, 14-6. 3, Billy Stalnaker, North Brunswick, 13-6. 4, Josey

Weaver, Madison, 13-0. 5, Tyler Burnett, East Rutherford, 13-0. 6, Danny

Wilcox, Hibriten, 12-0. 7, (tie) Taylor Carr, Bandys, and Bill Hendrix,

Brevard, 12-0.

Long jump - 1, Tyreck McFadden, East Duplin, 21-11.50 (-2.2). 2, Ron Ray,

St. Pauls, 21-7. (-1.9). 3, Phillip Bush, North Rowan, 21-7 (-3.3). 4,

Jamere Pugh, Southern Vance, 20-10.5. (-3.9). 5, Devin Hurt, Starmount,

20-9.75 (-1.9). 6, Christian McDuffie, West Bladen, 20-7.5 (-1.4). 7,

Malcolm McMillan, North Rowan, 20-6.5 (-4.0). 8, Darius Cox, Monroe,

20-4.5 (-3.1).

Triple jump - 1, Darius Cox, Monroe, 44-8 (-1.6). 2, Mike Riley, North

Brunswick, 44-6.5 (-1.5). 3, Ron Ray, St. Pauls, 42-9.25 (-1.6). 4, Savion

Ashford, Red Springs, 42-6.25 (-3.9). 5, Houston Wingo, Forest Hills,

42-5.25 (-1.8). 6, Malcolm McMillan, North Rowan, 42-4 (-2.6). 7, Cameron

Wood, North Rowan, 42-2 (-2.9). 8, Larry Franklin, Swansboro, 41-10.

(-1.7).

Shot put - 1, Adrian Little, Farmville Central, 56-2.5. 2, Kenneth

Rowland, Northside (Jax), 52-10. 3, Kenice Brewer, Southern Guilford, 51-2.

4, Josh Balloon, North Brunswick, 50-4. 5, JacobWood, Hibriten, 48-1. 6,

Austin Young, Madison, 47-9. 7, Gordon Witte, Salisbury, 47-7.5. 8, Michael

Blanchard, Ledford, 47-4.5.

Discus - 1, Cornelius Watkins, Swansboro, 156-7. 2, Immanuel Cox,

Farmville Central, 148-5. 3, Matt Warren, East Lincoln, 142-0. 4, Eric

Hooks, Ledford, 141-8. 5, Montrell Morrow, Burl Cummings, 140-8. 6, AJ

Davis, East Duplin, 134-3. 7, Caleb Poplin, Starmount, 133-6. 8, Eric

Griffin, Farmville Central, 131-10.

MVP: Sean Sewell, Raleigh Cardinal Gibbons.



WOMEN

TEAM SCORING

1, Burlington Cummings 73. 2, Raleigh Cardinal Gibbons 64. 3, Cedar

Ridge 58.5. 4, Farmville Central 37.5.

5, Durham School of the Arts 33. 6, Hibriten 31.5. 7, Forest Hills 28.

8, Southern Vance 26. 9, North Henderson 23. 10, Bunn 22. 11, (tie)

Northside (Jax) and Southwest Onslow 21. 13, (tie) Ledford and Lincolnton

19. 15, West Stokes 17. 16, Surry Central 16. 17, Ashe County 15. 18,

Southern Guilford 13. 19, Wilkes Central 12.5. 20, Salisbury 12. 21,

(tie) West Henderson, McMichael and Swansboro 11. 24, (tie) Northwest

Halifax and Red Springs 10. 26, Mountain Heritage 8. 27, North Brunswick

7. 28, (tie) Reidsville, Owen and West Stanly 6. 31, North Lincolnton

5.50. 32, (tie) First Flight, South Brunswick and East Lincoln 5. 35,

(tie) Madison, Pisgah and Starmount 4. 38, (tie) East Davidson, East

Rutherford, East Henderson and Edenton Holmes 3. 42, (tie) Mount Pleasant

2.5. 43, (tie) Northwood, Roanoke Rapids and East Duplin 2. 46, South

Lenoir 1.

INDIVIDUAL EVENTS

100 (Wind: +3.2) - 1, Lindsey Fuller, Cedar Ridge, 12.27w. 2, Maria

Johnson, Farmville Central, 12.30w. 3, Brandy Staton, Forest Hills, 12.43w.

4, Morgan McEachin, Red Springs, 12.51w. 5, Corozone Morgan, Southwest

Onslow, 12.57w. 6, Kayla Knox, North Brunswick, 12.57w. 7, Stefani

King, Southern Guilford, 12.69w. 8, Tamara Little 10 Farmville Central,

12.75w.

200 (Wind: +5.9) - 1, Maria Johnson, Farmville Central, 25.12w. 2, Lindsey

Fuller, Cedar Ridge, 25.80w. 3, Fredia Love, West Stokes, 25.90w. 4,

Morgan McEachin, Red Springs, 26.44w. 5, Kayla Knox, North Brunswick,

26.44w. 6, Ericka Charles, Durham School of Arts, 26.65w. 7, Samatha

Lanier, East Duplin, 26.73w. 8, Quiasiah Stinson, Hibriten, 26.90w.

400 - 1, Crystal Smith, Farmville Central, 57.79. 2, Felisha Garren,

North Henderson, 58.72. 3, Ericka Charles, Durham School of Arts, 58.96.

4, Courtney Hayes, West Stokes, 59.02. 5, Chelsea Torres, Raleigh Cardinal

Gibbons, 59.95. 6, Eunice Owolabi, Owen, 1:02.98. 7, Jordan Oakes,

Salisbury, 1:04.35. 8, Amara Isbell, Hibriten, 1:05.88.

800 - 1, Kennedy Wolfe, Cedar Ridge, 2:22.77. 2, Heather Beichner,

Raleigh Cardinal Gibbons, 2:23.49. 3, Charity Honeycutt, Mountain

Heritage, 2:27.40. 4, Britney Whitehead, Northwest Halifax, 2:27.90. 5,

Samantha Deaver, Pisgah, 2:27.98. 6, Leah Vaughn, Raleigh Cardinal

Gibbons, 2:32.59. 7, Chelsea Turlington, West Henderson, 2:34.27. 8, Neidy

Perdomo, Ledford, 2:35.80.

1600 - 1, Heather Beichner, Raleigh Cardinal, 5:09.05. 2, Morgan Turner,

Lincolnton, 5:25.14. 3, Leah Vaughn, Raleigh Cardinal Gibbons, 5:28.35. 4,

Halsey Merritt, Raleigh Cardinal Gibbons, 5:28.82. 5, Amber Bowles, East

Lincoln, 5:30.22. 6, Nayeli Talamantes, Ledford, 5:33.87. 7, Olivia

Ballew, Roanoke Rapids, 5:38.60. 8, Sarah Willingham, North Henderson,

5:38.77.

3200 - 1, Morgan Turner, Lincolnton, 11:46.24. 2, Katy Burns, Raleigh

Cardinal Gibbons, 11:48.83. 3, Molly Baker, Raleigh Cardinal Gibbons,

11:55.06. 4, Sarah Willingham , North Henderson, 12:04.27. 5, Halsey

Merritt, Raleigh Cardinal Gibbons, 12:16.96. 6, Kayla Schilly, East

Davidson, 12:18.26. 7, Kathryn Dispennette, Northwood, 12:20.03. 8,

Jasmine Clifton, Northside (Jax), 12:36.70.

100 hurdles (Wind: +2.3) - 1, Latoya James, Burl Cummings, 13.98w. 2,

Sherice Walker, Burl Cummings, 14.40w. 3, April Cooke, Bunn, 15.08w. 4,

Lacy Schmidt, Surry Central, 15.85w. 5, Eman Al-Aswadi, Durham School of

Arts, 16.57w. 6, Shanta' Edwards, Southwest Onslow, 16.71w. 7, Amber

Wilson, North Lincolnton, 17.15w. 8, Marshan Cook, Northside (Jax),

18.00w.

300 hurdles - 1, Latoya James, Burl Cummings, 43.76. (Meet record. Old,

43.96, by James, 2005). 2, Sherice Walker, Burl Cummings, 46.23. 3,

Molly Harkavy, Cedar Ridge, 48.03. 4, Lacy Schmidt, Surry Central, 48.66.

5, Shawane Saulters, Salisbury, 49.05. 6, Jenna Kazmierzak, South

Brunswick, 49.29. 7, Kourtney Vanslyke, South Brunswick, 49.40. 8, Amber

Wilson, North Lincolnton, 52.59.

400 relay - 1, Hibriten, 50.99. 2, Southwest Onslow, 51.86. 3, Southern

Guilford, 51.86. 4, Northwest Halifax, 51.87. 5, Burl Cummings, 52.06. 6,

Cedar Ridge, 52.08. 7, Salisbury, 52.10. 8, East Lincoln, 52.47.

800 relay - 1, Hibriten, 1:47.13. 2, Bunn, 1:47.89. 3, Southwest

Onslow, 1:48.61. 4, Southern Vance, 1:49.20. 5, North Henderson, 1:49.45.

6, Farmville Central, 1:49.91. 7, Cedar Ridge, 1:49.96. 8, Ashe County,

1:51.21.

1600 relay - 1, Durham School of Arts, 4:10.30. 2, Swansboro, 4:13.91. 3,

West Stokes, 4:16.33. 4, First Flight, 4:18.78. 5, Salisbury, 4:20.70. 6,

Northside (Jax), 4:20.94. 7, Ashe County, 4:22.11. 8, Reidsville, 4:23.13.

3200 relay - 1, Raleigh Cardinal Gibbons, 10:06.39. 2, Durham School of

Arts, 10:13.53. 3, Ledford, 10:21.10. 4, North Henderson, 10:33.07. 5, Cedar

Ridge, 10:35.22. 6, Owen, 10:38.91. 7, Farmville Central, 10:41.65. 8, West

Henderson, 10:42.50.

High jump - 1, Jordan Lee, Cedar Ridge, 5-6. (Ties meet record of 5-6 by

five others). 2, Danielle Adams, Northside, 5-4. 3, Anna Smith, West

Stanly, 5-2. 4, Leigh Taylor, Southern Guilford, 5-0. 5, (tie) Amber

Wilson, North Lincolnton; Crystal Smith, Farmville Central; Alex Hayes,

Wilkes Central; and Tenessa Mabry, Mount Pleasant 4-10.

Pole vault -1, Katrina Krider, Ashe County, 9-6. 2, Megan Williams,

Ledford, 9-6. 3, (tie) Sierra Spadaccini, Hibriten, and Jordan Lee, Cedar

Ridge , 9-0. 5, Chandler Welborn, Starmount, 9-0. 6, Ashley McAbee, East

Henderson, 9-0. 7, Ashley Bower, Ashe County, 8-6. 8, Sydney Sutherland,

Swansboro, 8-0.

Long jump - 1, Latoya James, Burl Cummings, 18-1.5 (-3.5). 2, April Cooke,

Bunn, 18-1. (-1.4). 3, Taryn Wentz, Forest Hills, 18-0 (-1.5). 4, Sherice

Walker, Burl Cummings, 17-2.25 (-1.2). 5, Danielle Adams 11 Northside

(Jax) 16-7.25 (-2.1). 6, Kendra Crowder, Forest Hills, 16-6.5. (NWI). 7,

Carrie Dail, Swansboro, 16-3. (-4.9). 8, Ashlee Traynham, Ledford, 16-2,

(-2.4).

Triple jump - 1, Sherice Walker, Burl Cummings 38-5.5 (-2.8). 2, Latoya

James, Burl Cummings, 38-0 (-1.8). 3, Taryn Wentz, Forest Hills, 36-11

(-3.1). 4, Kendra Crowder, Forest Hills, 35-9.75 (-2.2). 5, Danielle

Adams, Northside (Jax), 35-5 (-1.2). 6, Gerrisha Moore, Edenton Holmes,

35-4 (-1.7). 7, Eman Al-Aswadi, Durham School of Arts, 35-0.25 (-1.1).

8, LaShonna Shannon, Farmville Central, 34-2.5 (-2.7).

Shot put - 1, Morrison Deirdra, Wilkes Central 38-9. 2, Ikea Johnson,

McMichael, 37-8.5. 3, Aurion Waddell, Southern Vance, 36-3. 4, Keba Hines,

Reidsville, 35-7.5. 5, Sarah Hensley, Madison, 35-1. 6, Gayshawna Watkins,

East Rutherford, 34-8. 7, Taryn Wentz, Forest Hills, 34-6. 8, Charity

Hamilton, Lincolnton, 34-3.

Discus throw - 1, Aurion Waddell, Southern Vance, 121-7. 2, Lindsey Pate,

West Henderson, 119-10. 3, Patty Murphy, Surry Central, 116-5. 4 Tremonisha Taylor, Southern Vance, 116-2. 5, Sierra Spadaccini, Hibriten,12-11. 6, Ikea Johnson, McMichael, 112-0. 7, Scarlett Swann, Mountain

Heritage, 106-4. 8, Shea Gardner, South Lenoir, 103-6.

MVP: Latoya James, Burlington Cummings.



Gene Cherry, compiler