Championships In Singles, Doubles Ready In NCHSAA Women's Tennis


CHAPEL HILL—Four different classifications will determine individual champions this weekend as the North Carolina High School Athletic Association holds its annual women’s tennis championships.



State crowns in singles and doubles will be up for grabs, but no team score is determined. The team championships will be decided by the dual team tournament that concludes with its championships on November 4.



Action will get underway on Friday morning at ten o’clock in all classifications, with championship matches set for Saturday afternoon except in 1-A. The 1-A finals will be Saturday morning.



Both the 1-A and 2-A championships are slated for the Cary Tennis Center. Site for the 3-A championships is the Burlington Parks and Recreation Tennis Center, while the 4-A event will be played at the Millbrook Exchange Park in Raleigh.



Defending 3-A singles champion Carmeron Chatman of Jamestown Ragsdale has qualified and will return to defend her title.



The first NCHSAA women’s tennis championships were held in 1970, and this is the 35th annual tournament. In 1972 two championships were held, one in the spring and then one when the sport switched to fall competition.



Women’s tennis moved to two classifications of play in 1985, three in ’86, and then all four had separate championships for the first time in 1997.



The championships are presented by Wendy’s and the Carolinas Ford Dealers.

--------------------

1A Singles First Round Pairings:

Kaitlin Powers (Topsail) vs. Megan Shelton (E. Surry)

Taylor Gwyn (Mt. Airy) vs. Beth Mundy (E. Bladen)

Maggie Ronan (Bishop McGuinness) vs. Sidney Worrell (Rosewood)

Kendre Kesler (Topsail) vs. Michele Pyrtle (Jordan Matthews)



1A Doubles First Round Pairings:

Martha Morris/Brittany Cockreil (Topsail) vs. Anna Vargas/Elle Marrill (Bishop McGuinness)

Jennifer Dameron/Molly Parks (Jordan Matthews) vs. Missy Bailey/Erica Nichols (Rosewood)

Liana Roux/Amy Baar (NCCSM) vs. Samantha Williams/Katie Godley (Williamston)

Laura Steinlein/Lindsay Richardson (Ayden Grifton) vs. Tanna Tilley/Laken Joyce (N. Stokes)



2A Singles First Round Pairings:

Cuyler Wells (First Flight) vs. Kelsey Hoffman (Ledford)

Amy Cloer (W. Henderson) vs. Alice Smith (W. Stokes)

Hannah Lebowitz (Salisbury) vs. Jordan Aldridge (E. Duplin)

Ruhsona Usmanova (DSA) vs. Davis Clare Hyett (Brevard)

Nancy Reilly (Cardinal Gibbons) vs. Emily Perkins (Surry Central)

Hanna Herlocker (N. Stanly) vs. Laura OUtlaw (E. Duplin)

Britney Cloer (W. Henderson) vs. Cally Hudson (Green Central)

Christine Conti (Croatan) vs. Savannah Larimore (N. Rowan)



2A Doubles First Round Pairings:

Meredith Pierson/Leeanna Outlaw (E. Duplin) vs. Courtney Feldon/Nataleigh Hitt (N. Lincoln)

Ivey Tant/Amy Curcio (Ashe) vs. Brittany Horton/Abby Sugg (Greene Central)

Susie Wear/Casey Collins (Salisbury) vs. Alexandra Miller/Morgan Thigpen (E. Duplin)

Alison Thompson/Nellie Wilson (Tarboro) vs. Katherine Pardue/Laura Beaver (Starmount)

Jasmine Burroughs/Miranda Spain (Tarboro) vs. Ashley Wood/Sydney Lyda (N. Henderson)

Chris Leonard/Meredith Weisler (Salisbury) vs. Jessica Hane/Katherine Gould (Croatan)

Betsy Martin/Erin Mode (Shelby) vs. Fiona Steer/Catherine Norris (Cardinal Gibbons)

Lauren Williams/Colleen Potocki (Holmes) vs. Candace Hall/Jana Mills (E. Lincoln)



3A Singles First Round Pairings:

Mary-Katherine Prince (Wilson Fike) vs. Kelli Feguson (NW Cabarrus)

Lauren Sessoms (South Point) vs. Catherine Baker (E. Alamance)

Cameron Chatman (Ragsdale) vs. Janna Oxendine (Nash Central)

Neena Wanko (Union Pines) vs. Kourtney Woodward (Charlotte Catholic)

Catherine Wood (Ragsdale) vs. Farrell Wiggins (Fike)

Liz Cans (Charlotte Catholic) vs. Winnie Quick (Dudley

Sarah Farris (Wilson Fike) vs. Lindsey Cannon (Reagan)

Adele Henderson (Williams) vs. Emily Mauser (Hickory)



3A Doubles First Round Pairings:

Raychel Batts/Lizzie Sodoma (CB Aycock) vs. Kiara Crutchfiled/Naadia Crutchfield (Ragsdale)

Sarah Trautman/Lauren Sandberg (Charlotte Catholic) vs. Natalie Hinton/Jenn Poole (W. Alamance)

Stephanie Meiners/Kelly Santore (Porter Ridge) vs. Rachel Rachel Perkinson/McKenna Cox (Washington)

Lourdes Ros/Katie Cox (W. Guilford) vs. Atalie Teague/Caitlin Phillips (TC Roberson)

Laura Holman/Katie Cox (W. Rowan) vs. Kate Gray/Addie Keeter (Rocky Mount)

Stephani Synn/Stephanie Teague (Hickory) vs. Margaret Kernodle/Carolyn Kernodle (Williams)

Carolina Gray/Ashley Pearsall (Rocky Mount) vs. Paris Sims/Chelsea Chatman (Ragsdale)

Katie Kelly/Natasha Whetzel (Union Pines) vs. Mya Blue Sauffer-MacDonald/Erin Williams (TC Roberson)



4A Singles First Round Pairings:

Kaitlin Burns (Hoggard) vs. Niki Curnes (Grimsley)

Shondra Redfern (Harding Univ.) vs. Sarah Cox (Middle Creek)

Carolina Newman (Page) vs. Kelcie Landon (Laney)

Brooke Hoover (N. Durham) vs. Djana Volny (S. Meck)

Heather Prior (Wakefield) vs. Christina Calott (Ardrey Kell)

Jennifer Ansari (Page) vs. Varice Love (Jack Britt)

Kinsey Pate (Butler) vs. Ida Donner (Durham Jordan)

Jessica Cook (Scotland) vs. Natalie Lutz (Central Cabarrus)



4A Doubles First Round Pairings:

Megan Brigman/Jessie Boda (Scotland) vs. Stacey Karl/Brittany Price (NW Guilford)

Betsy Haver/Kathryn Hannon (Ashbrook) vs. Meredith McNeill/Anna Lin (Athens Dr.)

Jennifer Marvin/Megan Mariano (North Mecklenburg) vs. Taylor Gilbert/Kelly Walsh (Terry Sanford)

Taylor Gibson/Calle Kucharski (Green Hope) vs. Elizabeth Keane/Molly Gauspehl (Weddington)

Marianne Simpson/Martha Williams (Broughton) vs. Cassidy Ford/Erin Baily (AC Reynolds)

Caroline Treadway/Ashley Sawyer (W. Forsyth) vs. Connie Chen/Aubrey LiVolski (Hoggard)

Meredith Branham/Allie Cashion (Weddington) vs. Jennifer Huang/Toni Wei (East Chapel Hill)

Emma Nichols/Hannah Harling (Scotland) vs. Lyndsay Pegram/Alice Miller (Grimsley)